GenelSuriye Düşmanları

Suudi Arabistan, Irak’ı karıştırıyor

Irak’ta son zamanlar yaşanan istikrarsızlıkların ardından, bazı yabancı güçler bu ülkedeki durumla ilgili suçlandı, Suudi Arabistan tarafından desteklenen 250 teröristin Irak’ta yakalanmasıyla, bu ülkenin Irak’taki saldırı ve istikrarsızlıklardaki rolü su yüzüne çıkmış oldu.

Iraklı kaynaklar, teröristleri, Orta Fırat bölgesine konuşlanarak, Kerbela , Necef ve el-Divaniye gibi şehirlerde silahlı eylemler için hazırlık yaptığını bildirdi.

Iraklı bir komutan da, Arabistan Prensi Bender Bin Sultan Bin Abdul-Aziz’in 250 milyon dolar, Irak’taki terör eylemleri için ayırdığını söyledi.

Irak güvenlik kaynakları,, Bender Bin Sultan ile Irak’ın firari Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi’nin Irak’ta terör eylemleri yapmak amacıyla teröristleri işe aldığını bildiriyor.

Irak’ta Arabistan kökenli teröristler ilk kez yakalanıyor, İslam Times adlı bir haber sitesi son zamanlarda, Arabistan’ın Irak’ı istikrarsızlaştırmak için teröristleri istihdam edip, eğittiğini yazmıştı.

Son günlerde Irak’ta işlediği terör eylemlerini itiraf eden Muhammed Abdullah el-Abid, Arabistan’da Arapların istihdamı ve eğitimi için bazı çetelerin faaliyet gösterdiğini, bunların eğitildikten sonra terör eylemleri için Irak’a gönderildiğini ifşa etti.

Asvat el-Irak haber sitesi de, Riyad’da bulunan Muhammed Bin Suud üniversitesinde Arapların terör eylemleri hakkında eğtim verilen merkezlerden biri olduğunu yazdı.

Bundan önce de Irak’ın Burasa Haber Ajansı da, Suud Prensi Bender Bin Sultan ile Irak’taki el-Kaide arasında irtibatın olduğunu ifşa etmişti.

Bu arada Irak Başbakanı, Irak’taki fitnelerin arkasında bazı Arap ülkeleri olduğunu net bir şekilde söyledi.

Irak’ın Güney şehy ve aşiret liderleriyle görüşen Irak Başbakanı, isim vermeden Irak’ın komşusu olan bir Arap ülkesinin Irak’taki mezhep fitnesini körüklediğini ifade etti.

Maliki, ülkenin ismini vermedi, ancak Irak’ta son günlerde yakalanan teröristlerin kimliği ve tekfirci düşüncelerinden, Irak’ı karıştıran ülkenin Arabistan olduğu anlaşılıyor.

Suudi Arabistan, Irak’taki güç hiyerarşisinden hiçbir zaman memnun kalmayan komşu ülkelerinden biridir, Arabistan şimdi de Türkiye ve Katar’la birlikte, Irak’taki şiddetleri tırmandırmaya çalışıyor.

Irak’ta yayınlanan el-Siyaset dergisi müdürü, Arabistan’ın İslami uyanış dalgalarının Riyad’ı etkileyeceği korkusundan Irak’ta terör saldırıları düzenlediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı