GenelÖne ÇıkanlarSuriye Düşmanları

Suudi Arabistan zindanlarında yatmakta olan tutuklulara ağır işkenceler yapılıyor

Dün Suudi Arabistan medyasında ülkedeki mahkumların durumunu anlatan bir haber yayınlandı. Haber yayınlanır yayınlanmaz sosyal paylaşım sitelerinde ilgi odağı oldu.

Haberde Suudi Arabistan zindanlarında yatmakta olan siyasi üç tutukluya yapılan ağır işkenceler ve acımasızlık net bir biçimde gösterilmekteydi.

Geçtiğimiz yıl içinde uluslar arası insan hakları örgütleri ve kuruluşları, Suudi Arabistan zindanlarındaki tutuklulara uygulanan sistematik ağır işkencelere ve mahkumların durumlarının vahametini ortaya koyan çeşitli bildiri ve raporlar yayınlamıştı.

Bazı Suudi Arabistan medya yayın organlarında işkenceye uğrayan bu Suudi Arabistanlı tutukluların birinin ünlü bir siyasi mahkum olduğu ve işkencenin ayrıntılarına yer verdi. Abdullah Ahmet Fethi El Cundeli Er Rifai adlı bu siyasi tutuklu Suudi Arabistan’da özgürlük ve reformların arttırılmasını istediğinden tutuklanarak hapse atılmıştı.

Yakınlarından birisine verdiği mülakatında kendisine çok ağır işkenceler yapıldığını söyledi. Farklı elektrik kabloları ve demir parçalarıyla bel ve bedeninin çeşitli yerlerine vurduklarını ve hatta bıçaklarla bedenin farklı yerlerini keserek işkenceler yaptıklarını söyledi.

İlginç olan nokta ise bu haber Suudi Arabistan zindanları hakkındaki ilk haber değil. Bundan öncede defalarca Suudi Arabistan zindanlarındaki tutukluların çok ağır koşulları dile getirilmiş ve bir an önce önlem alınması istenmişti. Daha önce basına yansıyan görüntülerde Suudi güvenlik güçlerinin tutukluların başlarını kılıçla kestikleri ve bazen de bu iş için giyotin kullandıkları görülmüştü.

Çağımızın haricileri olan bu vahşi Suudi Vahabi rejimi kendi batıl rejimlerine benzer bir rejimin Suriye’de de kurulması için Suriye’de mücadele etmekte. Ve bu amaç uğruna askeri, lojistik, medya ve para kaynaklarını oluk oluk akıtmaktadır. Suriye’de en büyük katliamlara imza atan, kadınların ırzına geçen, genç, yaşlı, çocuk demeden önüne geleni katleden El Kaide’ye bağlı Nusra cephesini Suriye’de kurup eğiten ve her türlü desteği esirgemeyen de yine Suudi Arabistan yönetimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu