Genel

Suudi istihbaratının yeni başkanı Yusuf el-İdrisi kimdir?

General Yusuf el-İdrisi, 36 yıl aradan sonra kraliyet ailesine mensup olmadığı halde Suudi İstihbarat servisinin başkanlığına getirilen ilk kişi oldu.

Bender bin Sultan’ın görevden alınmasından sonra Suudi Arabistan İstihbarat Servisi Başkanlığına Yusuf el-İdrisi getirildi.

Hamad bin Abdullah el-Iyaban, Said bin Abdullah Kürdi ve Ömer bin Mahmud eş-Şems’ten sonra kraliyet ailesine mensup olmadığı halde istihbarat servisinin başkanlığına atanan Yusuf el-İdrisi, 5 Ekim 2012’de Bender bin Sultan’ın yardımcılığına atandı, 15 Haziran 2013’te de Korgeneralliğe terfi ettirildi.

Atalarının Mısırlı olduğu belirtilen İdrisi’nin büyük babası Yusuf bin Muhammed el-Harşa’nın da Suudi yönetiminin kurucusu Kral Abdulaziz’e hizmet verdiği belirtiliyor.

Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Yusuf el-İdrisi’nin kraliyet ailesine mensup olmamasına rağmen istihbarat başkanlığı gibi kritik bir göreve atanması, sağlık durumu iyi olmayan Kral Abdullah’ın kendisinden sonra yaşanacak muhtemel taht kavgasını dengelemeye yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı