Genel

Suudi rejimi dünyanın her yerinde terörü destekliyor

Suriye’nin Birleşmiş Miletlerdeki (BM) Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; Suriye’de yaşanan durumların gerçekleriyle birlikte geneli Kaide Örgütüne bağlı olan terör gruplarının işledikleri eylemlerin vahşeti ve kimi devletlerin bu terör gruplarına desteklerinin tamamen ortaya çıktığını ve artık herkes tarafından bilindiğini belirtti.

BM Genel Kurulunun Suudi Arabistan’ın ‘Suriye’deki İnsan Hakları Durumu’ başlıklı karar tasarısını kabul etmeden önce düzenlediği oturumda Suriye’ye bildirgesini okuyan Caferi; Suudi rejiminin dünyanın her yerinde terörü destekleyen ana sponsor olduğuna vurgu yaptı.

Caferi; uluslar arası kanunlar, kararlar ve misakın hiçbir gerekçe altında başka devletlerin içişlerine müdahalenin yapılmamasını öngördüğüne dikkat çekerken, güvenlik konseyinde üye olan kimi devletlerin yanı sıra bölgedeki taşeronlarının tüm bu kanun, karar ve misakları ihlal ettiklerini belirtti. Suudi Arabistan’ın öne koyduğu bu ve benzeri karar tasarılarının da büyük bir ihlal teşkil ettiğine dikkat çeken Caferi; aynı zamanda Suriye’de terör ve şiddete son vermeyi amaçlayan, siyasi bir çözümü hedefleyen tüm çabaları da baltaladığının altını çizdi.

Caferi; karar tasarısını destekleyen devletlerin tümünün temelde Suriye’de terör gruplarını destekleyen devletler olduklarını belirtti.

Suudi Arabistan gibi insan haklarını ihlal etmenin zirvesinin yaşandığı bir rejimin Suriye’deki insan hakları durumuna ilişkin bir karar tasarısı takdim etmesinin tamamen ironik bir durum olduğunu belirten Caferi; Suudi Arabistan’daki insani durumların haline ilaveten Suriye’de kötüleşen insani durumların asıl sorumlusunun tekfirci ve kiralık terör çetelerine sınırsız desteği ile bizzat kendisi olduğunun altını çizdi. Caferi; Afganistan, Fransa, ABD, Suriye, Irak ve daha dünyanın bir çok yerinde yapılan terör eylemlerinde Suudi Arabistan parmağına dikkat çekti.

Suriye’de insan haklarına en büyük ihlalleri Suudi rejiminin desteklediği terör çeteleri yaptığını belirten Caferi; terörün Suudi Arabistan’ın kendisini de vuracağına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı