GenelSuriye Düşmanları

Suudi rejimi halkı öldürmeye devam ediyor

Suudi Arabistan rejimi güvenlik güçlerinin ülkenin doğusunda yer alan eş’Şarkiye eyaletinde yer alan Avamiye kentinde yaşanan gösterilere yönelik düzenlediği şiddete dayalı girişiminde en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Presstv’nin haberine göre, Suudi güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 4 kişinin Suudi rejimi muhalifi protestocular olduğu bildirildi.

Suudi rejiminin muhaliflere yönelik son operasyonunda havadan helikopterlerin yanı sıra zırhlı araçları da devreye soktuğu bildiriliyor.

Avamiye kenti, 2011’den beri Suudi rejimi karşıtı halkın özgürlük ve serbest seçimler gibi isteklerin gündeme geldiği protesto gösterilerine sahne olurken, bu gösterilerde ve daha önceki yıllarda siyasi sebepten dolayı tutukluların sayısının ise en az 30 bin olduğu tahmin ediliyor.

Suudi rejimi, tutuklulara her türlü baskıyı yaparken binlercesinin ise hiçbir duruşmaya katılmaksızın cezaevinde tutulduğu ve yapılan itirazlara ise Suudi rejiminin cevap vermemesi insan hakları kuruluşlarının da tepkisine neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu