Genel

Suudi rejimi İran ile aralarındaki gerilimin azaltılması için Irak’tan aracı olmasını istedi

Irak İçişleri Bakanı Kasım el-Araci, İranlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Tahran-Riyad geriliminin azaltılması için Irak’ın resmen arabulucu olmasını istedi” dedi.
Irak İçişleri Bakanı Kasım el-Araci, bugün sabah saatlerinde Tahran’da İranlı mevkidaşı Abdurrıza Rahmani Fazli ile bir araya geldi.

Kasm el-Aracı bu görüşmede, Suudi Arabistan’a düzenlendiği son ziyaretine işaret ederek, “Bu ziyaret kapsamında veliaht prens Muhammed bin Selman’la görüştüm. Bin Selman Tahran-Riyad geriliminin azaltılması için Irak’ın resmen arabulucu olmasını istedi. Bundan önce de Kral Selman bu talebini bildirmişti” ifadelerini kullandı.

Irak İçişleri Bakanı şöyle devam etti: Ben söz konusu görüşmede onlara İranlı hacılara saygılı davranmaları gerektiğini söyledim. Hatta Bin Selman’dan İranlıların Baki mezarlığını ziyaret etmelerine müsaada edilmesini istedim. Biliyorsunuz Baki mezarlığı bu sene İranlıların ziyaretine açık bırakılmıştır. Irak olarak, İran ve Suudi Arabistan arasında dostane ilişkilerin kurulmasından yanayız, çünkü bu konu bölgenin güven ve istikrarı için büyük önem arzetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı