GenelSuriye Düşmanları

Suudiler silahlanmada dünya üçüncüsü

Suudi Arabistan’ın askeri harcama alanında ABD ve Çin’den sonra dünya üçüncülüğüne yükseldiği açıklandı.

Arabi 21’in Stockholm merkezli Uluslararası Barış Araştırmaları Kurumundan naklen bildirdiğine göre Suudi Arabistan 2015 yılında 87 milyar dolarlık silah alarak dünyada askeri harcamalar konusunda Amerika ve Çin’in ardından üçüncü sıraya yükseldi.

Haberde Rusya ve İngiltere’nin askeri harcamalar konusunda Suudi Arabistan’ın gerisinde kalarak dördüncü ve beşinci sıraya düştüğü bildirildi.

Uluslararası Barış Araştırmaları Kurumu, dünya genelinde askeri harcamalar alanında 2015 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 1 oranında artış olduğunu belirterek 2015 yılında dünyada yaklaşık 1.7 trilyon dolarlık askeri harcama yapıldığını ifade etti.

Bölgede silahlanmaya en çok para harcayan Suudi Arabistan’ın en çok silah satın aldığı ülkelerin ise Amerika ve İngiltere olduğu açıklandı.

İngiltere’nin sadece 2010 yılında Suudi Arabistan’a 5 milyar dolarlık silah sattığının belirtildiği haberde Amerikan Senatosunun da geçen yıl, gelecek 10 yıl içinde Suudi Arabistan’a 60 milyar dolarlık silah satışına onay verdiği bildirildi.

Amerikan Senatosunun Suudi Arabistan’a satılması için onay verdiği silah ve askeri teçhizat arasında 72 adet F-15 savaş uçağı ile 120 adet Apaçi taarruz helikopterinin de bulunduğu bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu