GenelSuriye Düşmanları

Suudiler ve Emirliklerden İran konusunda geri adım

Amerika’nın İran’a yönelik baskılarını destekleyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington’a ‘İran’la savaşa karşıyız’ mesajı verdiği bildirildi.

YDH- New York Times gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan’ın Amerika’nın İran’a başlatacağı muhtemel bir savaşın sonuçlarından kaygı duyduğunu bildirdi.

New York Times gazetesi haberinde, “Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Trump hükümetinin (İran’a karşı) ‘azami düzeyde baskı mekanizmasını’ açıkça destekliyor olsa da bu iki ülkenin üst düzey yetkilileri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptıkları özel görüşmelerde İran’la savaşa karşı olduklarını söyledi” diye yazdı.

Haberde Trump yönetiminin üst düzey bir yetkilinin konuyla ilgili görüşünü aktaran gazete, söz konusu Amerikalı yetkilinin “Savaşın başlaması durumunda muhtemelen en büyük bedeli bu iki ülke ödeyecek. Eğer Trump seçimleri kaybederse onlar Amerika’nın çıkmaya çalışacağı bir savaşın içinde kalmaktan korkuyorlar” dediğini nakletti.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zaid, dün Amerika’nın tavrından farklı bir açıklama yaparak Fuceyra limanındaki tankerlere yapılan saldırıdan hangi ülkenin sorumlu olduğunu gösteren bir kanıta sahip olmadıklarını söylemişti.

Katar’a ait Halic Online haber sitesi ise İran’a karşı sert tutumuyla bilinen Birleşik Arap Emirliklerinin İran konusunda geri adım attığını ve Suudileri öne sürmeye çalıştığını bildirdi.

Halic Online, daha önce Fuceyra limanındaki saldırıyla ilgili olarak İran’ı suçlayan Birleşik Arap Emirliklerinin İran karşısında geri adım attığını şöyle ifade etti: “Emirliklerin diplomasi piramidinin başı Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zaid’in diliyle İran’a yönelik suçlamalardan geri adım attı. O, Çarşamba günü (dün) yaptığı açıklamada ülkesinin tankerlere yönelik saldırıyla ilgili olarak hiçbir ülkeyi sorumlu tutmadığını, çünkü bu olayla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını açıkladı.”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin daha önce “Fuceyra’daki tankerlere saldırıda açıkça İran’ın parmak izi var” diye açıklama yaparak İran’ı suçladığını hatırlatan Halic Online, İran’ın Amerika’nın casus uçağını düşürmesi, Amerika’nın İran’a yönelik askeri saldırıdan vazgeçmesi gibi faktörlerin Emirliklerin tutum değişikliğinde etkili olduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı