GenelYemen Gerçekleri

Suudiler, Yemen’de ateşkesi denetleyen BM gözlemcilerine ateş açtılar

Yemen’in Hudeyde kentindeki ateşkesi denetleyen Birleşmiş Milletler (BM) gözlemcileri General Patrick Cammaert ve ekibine Suudi koalisyon güçlerinin ateş açtığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, General Patrick Cammaert ve ekibine ateş açıldığı, olayın ardından uluslararası ateşkes gözlemcilerinin güvende olduğu ifade edildi.

Saldırı ile ilgili daha fazla detay verilmedi.

Patrick Cammaert 22 Aralık 2018 tarihinde Hudeyde kentinde incelemelerde bulunmak ve Ensarullah liderleri ile görüşmek üzere gittiği Yemen’in güneyinde şimdiye kadar bu kentte bulunuyor.
Yemenli gruplar arasında Stockholm’deki görüşmelerin ardından varılan ateşkesin denetlenmesi için liman kenti Hudeyde’ye üniformasız ve silahsız 20 uluslararası gözlemci gönderilmişti.
BM Güvenlik Konseyi, gözlemcilerin sayısının 75’e çıkarılması, Hudeyde, Salif ve Ras İsa limanlarına 6 aylığına konuşlandırılması kararı almıştı.
Yemenli gruplar, 6 Aralık’ta başlayıp 13 Aralık’ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes 18 Aralık’ta yürürlüğe girmişti.
BM’ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi, kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan, yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.
Yemen’e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ı, insani yardımların da yüzde 80’inin giriş noktası olması açısından Hudeyde Limanı, Yemen halkı için hayati önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu