Genel

Suudilerin Lübnan’daki kara kutusu Macid el-Macid ortadan kaldırıldı

Abdullah Azzam Tugayları adlı el-Kaide bağlantılı örgütün lideri Macid el-Macid’in öldüğü bildirildi.

El-Arabiya, LBC ve el-Meyadin televizyonları, son olarak İran’ın Beyrut büyükelçiliğine yapılan bombalı saldırıyı üstlenen Abdullah Azzam Tugayları örgütünün lideri Macid el-Macid’in öldüğünü duyurdu.

Lübnan ordusu da Macid el-Macid’in öldüğünü doğruladı.

Lübnan ordusundan yapılan açıklamada “Macid el-Macid, bu sabah tedavi görmekte olduğu askeri hastanede fenalaşarak öldü” ifadesine yer verdi.

Hükümetin askeri mahkemedeki temsilcisi Yargıç Sakr Sakr, düzenlediği basın toplantısında Macid Macid’in cesedinin teşhis edilmesi ve ölüm nedeninin belirlenmesi için adli tıptan bir kişiyi görevlendirdiğini söyledi.

1973 yılında Suddi Arabistan’ın Riyad kentinde doğan Macid el-Macid, 2012 yılında el-Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugaylarının liderliğini üstlenmişti.

Siyasi gözlemciler, İran’ın Beyrut büyükelçiliğine düzenlenen ve 26 kişinin ölümüne 146 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıdan sonra yakalanan Mecid el-Macid’in ölümünün kuşkulu olduğunu ifade ediyor.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, geçtiğimiz günlerde Macid el-Macid’in kaybedileceğini öne sürmüş, bazı siyasi analistler de el-Macid’in Suudi Arabistan istihbarat servisine teslim edileceğini iddia etmişti.

Macid el-Macid’in başında olduğu Abdullah Azzam Tugaylarının, Yemen, Mısır, Lübnan ve Ürdün’de bombalı saldırılarda bulunduğu bildiriliyor.

10 yıldır el-Kaide içerisinde bulunan Macid el-Macid’in ‘Suudi istihbaratının kara kutusu’ olarak nitelendiriliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı