GenelSuriye Düşmanları

Suuidi stibarat şefi Bender’in karanlık geçmişi

Financial Times gazetesinde Bender bin Sultan’ın Suudi Arabistan’da İstihbaratın başına gelmesinin ne anlama geldiğini anlatan bir haber yayınlandı. İşte Suudi Arabistan’daki bu gizli atamanın perde arkası:

Financial Times gazetesi, Bender bin Sultan bin Abdülaziz’in istihbaratın başına getirilmesinin bundan sonra Suudi Arabistan hükümetinin bölgede daha saldırgan ve sert politikalar izleyeceği anlamına geldiğini kaydetti. 63 yaşındaki Bender bin Sultan’ın 22 yıl boyunca Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği görevini yaptığını belirten İngiliz gazetesi, bu yeni atamanın gerek İran konusunda gerekse Arap devrimlerinin sonuçlarını belirleme konusunda daha kesin roller üsleneceğinin habercisi olduğunu bildirdi. Haberde ayrıca tayinin Şam’da Suriyeli güvenlik yetkililerine yönelik düzenlenen bombalı suikastın gerçekleşmesinin bir gün sonrasına denk gelmesine de dikkat çekildi.

Bender bin Sultan’ın operasyonları

Bender b. Sultan’ın Suudi Arabistan’da istihbarat aygıtının başına geçmesinin çok önlemli bir takım işaretler ve göstergeler taşıdığı konusunda herkes hem fikir.
Büyükelçilik yaptığı yıllar boyunca Amerikan yönetimiyle çok yakın ilişkiler kurmuş. O dönemde Bush ailesiyle olan yakın ilişkisi nedeniyle kendisine “Bender Bush” adı bile verilmiş. Son otuz yılda ise üst düzey Amerikan yetkilileriyle eşi benzeri olmayan ilişkiler kurduğu belirtiliyor.

Bush yönetimi, Powel’den önce Bender’e vermiş

Bender bin Sultan Amerikan yöneticileriyle o kadar sağlam ilişkiler kurmuş ki Washington Post, Irak işgaliyle ilgili ayrıntılı planlarını dönemin Dışişleri Bakanı Collin Powel’dan önce Bender’in öğrendiğini yazmıştı.
Ünlü Amerikalı muhalif yönetmen Michael Moor da 11 Eylül olaylarıyla ilgili yaptığı bir belgeselde Bender bin Sultan’ın 11 Eylül 2001 saldırılarından sadece iki gün sonra Bush’la özel bir akşam yemeğine davet edildiğini ve onu artık ailenin bir parçası olarak görmeye başladıklarını aktarmıştı.

Silah satışlarına aracılık ediyor

Bender’in bir özelliği de devasa silah satışlarına, büyük istihbarat operasyonlarına aracılık etmesi. Bender’in Suud hanedanı içinde meydana gelen çatışmalar ve çekişmeler içerisinde de son derece etkin bir rolü var. 2008’de bir darbe girişimine adı karıştıktan sonra 2010 Ekimine kadar Suudi Arabistan dışında yaşamak zorunda kalıyor. Söylenen o ki ABD’de tedavi görüyor.

Bölgedeki en önemli operasyonlara imza atmış

Bender’le ilgili olarak Arap internet sitelerinde Lübnanlı Hizbullah komutanı İmad Muğniye’nin öldürülmesinde de parmağı olduğu yönünde haberler yayınlanmıştı. 80’li yıllarda Hizbullah’ın ruhani lideri Muhammed Hüseyin Fadlullah’a suikast düzenlenmesi kararını aldığı da gelen haberler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı