GenelSuriye Dostları

Tahran Cuma İmamı: Suriye muhalefeti bugün çok ciddi bir tıkanma yaşıyor

Tahran Cuma İmamı Ayetullah Muvahhadi Kirmani bugünkü hutbesinde, ABD Başkanı Barack Obama’yı İran’a mektup yazmak yerine, İran’a yönelik iyi niyetini ispatlamaya çağırarak “İran’ın ürettiği RQ170 casus uçağı Amerika’yı derinden vuracak güce sahiptir” dedi.

“Obama İran’a mektup yazacağına, iyi niyetli olduğunu ispatlamalıdır. Bununla beraber Amerika, IŞİD’e karşı mücadelede İran’ın gücünü göz ardı edemez.

ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, devam eden nükleer müzakerelerle ilgili olarak, kötü bir anlaşmadansa anlaşma olmamasının daha iyi olduğunu söylüyor. Bizde diyoruz ki, kibre boyun eğmektense ve Amerika’nın zalim önerilerini kabul etmektense anlaşma olmaması daha iyidir.

Devrim Muhafızları Hava Uzay Kurumu mühendislerini, Amerikan casus uçağı RQ 170’i kopyalamayı başardıkları için gönülden kutluyorum.

Şu çok iyi bilinmelidir ki, bu başarı Amerika’ya acı bir darbe vurmuştur. İran’ın ürettiği casus uçağı, Amerikan casus uçağından çok daha gelişmiştir. Amerikan casus uçağının gizli radar sistemlerinde bazı teknik sorunlar varken, bizim ürettiğimiz uçakta bu sorunlar yok.

İran, Allah’ın izniyle bu yılın sonuna kadar bu uçaktan 4 tane daha üretecek. Önümüzdeki yıldan itibarense, RQ170 casus uçağının endüstriyel üretimine başlayacağız. Amerika İran’ın teknoloji alanındaki gücünü gördükçe hayrete düşüyor.

Sözün burasında yine İran’ın ürettiği Siccil balistik füzesine de değinmemiz gerekir. Bu füze Siyonist İsrail’in bütün bölgelerini ve ABD’nin bölgedeki kalelerini hedef alabilecek kapasiteye sahiptir. İsrail’de İran’ın füzelerinden korunabilecek hiçbir nükleer merkez bulunmuyor.

Siyonist İsrail’in Demir Kubbe’sinin bu füzeleri engellemesi imkânsızdır. Bütün bunlar şanlı devrimin bereketidir.

Her ülkenin ve her insanın kendisini savunması en meşru hakkıdır. Ancak, Siyonist rejim bir gün gelip çılgınca bir hareketle İran’a saldırmayı düşünürse, Siccil balistik füzeleri Tel Aviv’e ve Hayfa’ya yağar.

İran’la tehdit ve kibir diliyle konuşmak ahmakça bir harekettir. İran’ın karşısında yer alan tarafların önünde, saygının hakim olduğu bir hava içerisinde, mantıki müzakere seçeneğinden başka yol yoktur.

İran, Uranyum zenginleştirme hakkından vazgeçmeyecektir. İran barışçıl nükleer enerji elde etme projesinden de taviz vermeyecek. Kimse bizden taviz beklemesin.

Öte yandan Suriye krizi hakkında bir şeyler söylemeliyim. Suriye muhalefeti bugün çok ciddi bir tıkanma yaşıyor. Suriye muhalefetinin eski başkanı, bugün Suriye Hükümeti ile müzakere yapmaya hazır olduğunu söylüyor. Bu adam daha önce birçok hata yaptı.

Son olarak, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği saldırılar karşısında, İslam Ümmeti’nin içinde bulunduğu sessizliğini bozmaya çağırıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu