GenelSuriye Dostları

Tahran, Terörizmle mücadele için bölgesel toplantıya evsahipliği yapıyor

İran, Rusya, Çin, Hindistan ve Afganistan ulusal güvenlik danışmanları ve sekreterlerinin ilk toplantısı Bölgesel Güvenlik Diyaloğu başlığıyla bugün Tahran’da düzenleniyor.

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliği’nin girişimi ve esvahipliğiyle düzenlenen günübirlik toplantıda, terörizm, radikalizm ve Batı Asya bölgesinde yeni terör tehditleriyle mücadele etme yolları ele alınıyor.

Afganistan, Irak, Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerde yaşanan terör saldırıları dizisi, teröristlerin bağlantı kanalları ve terör eylemleri için kullandıkları teçhizat ve ekipman kaynaklarını ortaya çıkıyor.

ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ın izledikleri politika, terörizme destek ve bölgesel hedefleri için terör örgütlerini bir araç olarak kullanma doğrultusunda olmuştur. Bu süreç, tüm bölge ülkeleri için ortak bir tehdit sayılıyor. Bu nedenle terörizmle mücadele için bölgesel işbirliğine ihtiyaç var. Terörizmin kökü ancak ülkelerin ortak işbirliği ve koordineli çapa ve girişimleriyle kurutulabilir.

İran’da 17 binden fazla insan terör kurbanı olmuştur. Son sıralarda İran’ın güneybatısındaki Ahvaz’da gerçekleşen hain terör saldırısı bir kez daha İran’ın terör kurbanlarından biri olduğunu ortaya koymuş oldu.

İran İslam Cumhuriyeti, her ülkeden ziyade, terörizmle mücadele ve terör örgütlerinin kökünü kazımak için kararlıdır.

İran İslam Cumhuriyeti, terörizmle gerçek şekilde mücadele ettiğini ve bu bağlamda diğer ülkelerle işbirliği yaptığını kanıtlamıştır.

İran’ın terörizmle mücadele karnesi şeffaf ve net ve terörizmle savaştaki başarıları da bu gerçeğini tasdik eder niteliğindedir.

Yaşananlar, bölgenin göçmen terörizm ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Raporlar, ABD ve bazı bölge ülkelerinin Irak ve Suriye’de sıkışan teröristleri, Afganistan başta olmak üzere diğer bölgelerde aktifleştirmeye çalıştıklarını gösteriyor.

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi bu bağlamda şöyle diyor: Güvenlik endişeleri ve çekinceler, Batı Asya ülkelerini birbirine kenetlemiştir ve onların güvenliği birbirinden ayrı tutulamaz. Yani bölge ülkelerinin ulusal güvenlik, tüm bölgenin güvenliği çerçevesinde tanımlanıyor.

Bölgenin şimdiki tehditlerle karşı karşıya kaldığı ve tehditlerin yer değiştirdiği bir durumda, bölge ülkelerinin işbirliği yapması kaçınılmaz bir hal almıştır. İran İslam Cumhuriyeti, Rusya ve Irak 2015 yılında terörizmle mücadele için 4’lü bir ittifak kurdular. Bu doğrultuda İran, Rusya ve Türkiye liderler zirvesi geçtiğimiz ay Tahran’da düzenlendi. bu işbirliği, terörizmle mücadele alanında koordinasyon ve tecrübe paylaşımı olarak kayda değer sonuç ve etkileri olabilir. Bu nedenle İran İslam Cumhuriyeti’nin politikası, terörizmle kapsamlı mücadele için yakınlaşmayı tahkim etmek olmuştur.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün BM Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmanın bir bölümünde İran’ın bölgede terörizmle mücadeledeki rolüne işaretle, Terörizmin dünkü ve bugünkü kurbanları olarak İranlılar’ın her daim terörizmle mücadelede ön safta yer almış olduğunu ve olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bu konu şimdiki durumda İran’ın bölge ülkeleriyle işbirliklerinin önemli gündemlerinden biri haline gelmiştir.

Başka ülkelerin de bu işbirliği sürecine dahil olmaları bekleniyor. Bu nedenle Tahran’da bugün düzenlenen Bölgesel Güvenlik Diyaloğu Toplantısı’nın karar alma ve ortak görüşe varmaya katkı bağlamında başka bir önemli adım sayılıyor çünkü bölge ülkeleri arasında işbirliği için yol haritasını belirliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu