Suriye Dostları

Tahran Üniversitesi’nden rapor: İnsani hata değil, siber saldırı!

Ukrayna Havayolları’na ait uçağın İran ordusu tarafından “yanlışlıkla düşürülmesine” dair soruşturma sürerken, Tahran Üniversitesi önemli bir rapor yayımladı. Raporda Hava Savunma Sistemlerine siber saldırı yapıldığına dair birçok emarenin olduğuna yer verildi. Tahran Üniversitesi Siber Analiz Merkezi’nin yayımladığı raporda dikkat çeken ayrıntılar bulunuyor.

‘SİSTEM UÇAĞI SEYİR FÜZESİ OLARAK ALGILADI’

Tahran Üniversitesi Siber Analiz Merkezi’nin yayımladığı raporda, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade’nin uçağın düşürülmesinden üç gün sonra yaptığı açıklamanın şüpheleri kuvvetlendirdiğine dikkat çekiliyor. General Hacızade’nin konuşmasındaki “Hava savunma sistemlerimiz Ukrayna uçağını seyir füzesi olarak algıladı. Olay sırasında iletişim hatlarında problem yaşandı ve operatör, füze fırlatma izni alamadı. Hedefi vurmak ya da vurmamak için 10 saniye içinde karar alması gerekiyordu. Nihayetinde bu kötü kararı verdi ve uçak vuruldu” ifadelerinin siber saldırı ihtimaline ilişkin hayati bir önem arz ettiği belirtiliyor.

‘DELİLLER SİBER SALDIRIYI İŞARET EDİYOR’

Raporda, General Hacızade’nin açıklamasına ilişkin şu ifadelere yer veriliyor: “Delilleri incelediğimizde ABD’nin İran’a karşı siber saldırı yapma ihtimali öne çıkıyor. General Hacızade’nin konuşmasında iki nokta çok dikkat çekicidir. Birincisi, radar operatörünün radar ekranında Cruise füzesi (Seyir füzesi) görmesi ve ikincisi radar operatörünün komutanları ile konuşmak için irtibat kurmak istediğinde irtibat sisteminde meydana gelen arıza nedeni ile kuramamış olmasıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı