Genel

Tahran zirvesi, Suriye krizinin çözümü için iyi bir fırsattır

Suriye milli diyalog zirvesi dün Tahran’da Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin konuşması ile çalışmalarına başladı. Zirveye Suriye yönetimini ve birçok siyasi, dini ve etnik grubu ve muhalif grupları temsilen yaklaşık 200 şahsiyet katılıyor.

Zirvede ayrıca Brezilya’dan ve Suriye krizinin çözümüne katkı sağlamak isteyen bazı ülkelerin temsilcileri ve yine Tahran’da bulunan bazı büyükelçiler de yer alıyor.

Suriye’nin çeşitli siyasi partilerinin temsilcileri, bağımsız gençler derneği, Kürtlerin milli partisi, milli kurtuluş cephesi, milli vahdet zafer derneğinin temsilcilerinin yanı sıra Suriyeli milletvekilleri ve ayrıca Sudan, Cezayir, Türkiye, Mısır, Lübnan ve Iraklı bazı siyasi şahsiyetlerin zirveye katılması, Tahran zirvesini siyasi çevrelerin ilgi odağına yerleştirdiği anlaşılıyor.

Bu zirve gerçekte Şam yönetimi ile muhalifleri ilk kez bir araya getiren bir zirvedir. Zirveye bundan önce Esad yönetimini eleştirenlerden biri olan ve daha sonra siyasi reformların çerçevesinde milli uzlaşma bakanı olan Ali Haydar da Şam yönetimini temsilen katılıyor.

Tahran zirvesi, Suriye krizi üzerinden bir buçuk yılı aşkın bir süre geçtiği ve krizin çözümü için çeşitli senaryolar ileri sürüldüğü ve öte yandan selefi ve vahhabi örgütlerin Suriye’de şiddeti her geçen gün daha da tırmandırdığı bir sırada gerçekleşiyor. Amerika ve batı ve bölgedeki Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi müttefikleri Esad karşısında ortak bir cephe oluşturarak Şam yönetimini devirmeyi amaçlıyor.

Doha’da geçen gün düzenlenen ve Suriyeli muhaliflerden yeni bir koalisyon oluşturan zirvenin batılı güçlerce olumlu karşılanmasını da bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Ancak uzmanlar Suriye’de krizin çözümü için sadece barışçıl yolların etkili olabileceğini savunuyor. Suriye halkını katletmek ve bu ülkenin altyapı tesislerini imha etmek ve Esad yönetimini her ne pahasına olursa olsun devirmek, Amerika ve bazı bölgesel müttefikleri tarafından izlenen ve Doha zirvesi gibi oturumlardan alınan kararlardan sayılır.

İran her zaman Suriye krizinde BM özel temsilcileri Annan ve İbrahimi’nin çabalarına destek vermiş ve Kahire zirvesine da aktif bir şekilde katılmıştır. Şimdi de Tahran zirvesi şiddete hayır, özgürlüğe evet sloganı ile çalışmalarına başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı