GenelSuriye Dostları

Tahran’da düzenlenen “Suriye istişare toplantısı” başarılı geçti

İslami İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Tahran’da düzenlenen Suriye istişare toplantısının başarılı geçtiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi kürdpress’e verdiği demeçte, Tahran’da düzenlenen Suriye istişare toplantısına katılan ülkelerin, Suriye’de ateşkesin sağlanması ve temas grubu oluşturulması ve alınan kararların hayata geçirilmesi için daha fazla istişarelerin yapılmasını kararlaştırdıklarını dile getirdi.

9 Ağustos’ta Tahran’da 30 ülke temsilcisinin katılımı ile Suriye istişare toplantısı düzenlenmiş ve toplantıya katılan ülkeler, Suriye krizinin uluslar arası kurallara ve yabancıların ülkeye müdahalesi olmaksızın ulusal hakimiyet ve toprak bütünlüğüne saygı esasına göre çözülmesine vurgu yapmıştı.

İslami İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Suriyede kaçırılan 48 İranlının durumuna ilişkin olarak da, kaçırılan İranlıların ivedilikle serbest bırakılmaları amacıyla gerekli temasların sürdürüldüğünü ve bu konuda Türkiye yetkilileriyle görüşmelerin yapıldığını söyledi.

İslami İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi konuşmasında, Suudi Arabistan kralının, İslam işbirliği örgütünün Mekke’de yapılması planlanan , olağanüstü liderler zirvesine katılmak için İran İslam Cumhuriyetini davet etmesine işaretle de, İran bu oturuma katılacak ve muhtelif konulara ait görüşlerini dile getirecektir diye konuştu.

Bilindiği gibi İslam işbirliği örgütü liderleri olağanüstü oturumu 14 İla 15 Ağustos tarihlerinde Mekke-i Mükerreme’de İslam ülke liderlerinin katılımı ile düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu