Genel

Tahran’da, Suriye ulusal diyalog oturumu devam edecektir

Suriye başbakan yardımcısı Kadri Cemil, Tahran’da yapılan Suriye ulusal diyalog oturumunun sürmesi konusunda anlaşma sağlandığını söyledi.

Önceki gün İran televizyonu ikinci kanalına demeç veren Suriye başbakan yardımcısı Kadri Cemil, Suriye ulusal diyalog toplantısının devamı konusunda alınan kararın, Tahran oturumunun en önemli kazanımı olduğunu belirterek, Suriye muhaliflerinin, ulusal alt yapısız bir hükümet istemediklerini söyledi.

Muhaliflerin, uluslararası emperyalist ve siyonistlerin etkisi altında olmak istemediklerini belirten Suriye başbakan yardımcısı suriye’deki mevcut krizin, ulusal diyalog ile çözüleceğini dile getirdi.

Suriye başbakan yardımcısı Kadri Cemil, Rusya, Çin ve İran’ın işbirliği ile, Suriye krizinin çözümü için yapılan çabaların çok anlamlı olduğunu ve şimdi bölgede yaşanan gelişmelerin de Suriye lehine olduğunu belirtti.

Siyonist rejimin, dağılma sürecinde olduğunu ve yaşanan gelişmelerin de Suriye lehine tamamlandığını belirten Kadir Cemil, Suriye direniş eksenindedir ve Mısır, Tunus ve Libya’dan çok farklı bir yapıya sahip bir ülkedir diye konuştu.

Tahran’da yapılan oturumun, ulusal diyalog anlayışını oluşturduğunu da belirten Kadir Cemil, “Suriye muhalifleri, İran İslam cumhuriyetinin katkısıyla, bir araya gelip, çok iyi istişarelerde bulundular. İran, Suriye krizinin çözümü konusunda uluslararası bir çaba başlatmış oldu” diye konuştu.

Suriye başbakan yardımcısı Kadir Cemil, Suriye iç meselelerine İran’ın müdahale ettiği şeklindeki bazı kitle iletişim araçlarının olumsuz propagandalarına da temas ederek, Tahran oturumu, İran İslam cumhuriyetinin, hükümet ve ulusal grublara krizin çözümü için yaptığı yardımlardır diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı