Genel

Tahran’la Moskova’nın Suriye’yle ilgili görüşleri birbirine yakın!

İran Dışişleri Bakanı Tahran’la Moskova’nın Suriye’yle görüşlerinin birbirine yakın olduğunu belirterek Moskova zirvesine davetli olanları Kofi Annan planına eşlik etmeye çağırdı.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün öğleden sonra Rus meslektaşı Sergei Lavrov’la görüştükten sonra ortak basın toplantısında bulunarak muhabirlerin sorularını cevaplandırdı.

Salihi, ülkemizin 5+1 Grubu’ndan beklentisi ve ayrıca Suriye’yle ilgili Moskova zirvesiyle ilgili değerlendirmesini isteyen bir soru üzerine “Bence her iki tarafın mevcut sorunu çözüme kavuşturmaya yönelmeleri doğru bir tutum. Son 2 toplantı (İstanbul ve Bağdat) bugüne kadar doğru ilerledi. Buna göre Moskova oturumunun da yapıcı bir yönde ilerlemesi temenni ediyoruz. Yön doğru olduğu için geleceği ve sonucu konusunda iyimseriz” dedi.

Salihi daha sonra Tahran’la Moskova’nın Suriye’ye yönelik bakış açılarıyla ilgili olarak “Rusya’yla bizim Suriye’ye olan bakış açılarımız birbirine çok yakın. Birçok konuda aynı görüşü paylaşıyoruz. İslami İran daha önce de defalarca ilan ettiği gibi Suriye konusunun Suriyeli-Suriyeli şekliyle çözümlendirilmeli ve yabancı müdahalesi olmamalı” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Salihi açıklamalarının başka bir bölümünde, Moskova’nın Suriye sorununa çözüm bulma amacıyla uluslararası konferans düzenleme girişiminde bulunduğuna değinerek, bu konferansa davetli olan tarafların BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planına eşlik etmeleri temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı