Suriye DostlarıSuriye Düşmanları

Taht Revançi: ABD, Suriye halkının servet ve petrolünü çalmakla meşgul

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM daimi temsilcisi Mecid Taht Revançi, ABD’nin tek yanlı, kanunsuz ve insanlık dışı yaptırımlarının yenilgiye mahkum olduğunu belirterek, ”Amerikan güçleri, Suriye topraklarında işgalini sürdürmekle aynı zamanda bu ülkenin servet ve petrolünü çalmaktalar” dedi.

İRNA’nın haberine göre, Taht Revançi, dün BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye konulu oturumda yaptığı konuşmada, Amerikan güçlerinin Suriye topraklarının bir bölümünü sözde teröristlerle mücadele adı altında işgal ettiğini, bu arada en’Nusra Cephesi gibi bazı terör örgütlerini desteklediğini ve aynı zamanda Suriye halkının servet ve petrolünü çalmaya devam ettiğini söyledi.

Taht Revançi, Suriye’nin hakimiyetini tamamen saygı duyulması gerektiğini belirterek, Suriye devletinin izin vermediği bütün yabancı güçlerin Suriye topraklarından çıkmaları gerektiğini bildirdi.

İranlı yetkili, terör rejimi İsrail’in Suriye topraklarına saldırılarını kınarken, aynı zamanda Suriye topraklarından işgal edilen Golan Tepeleri’ndeki bu kanunsuzluğun kabul edilemez olduğuna işaretle, son zamanlarda ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun Golan bölgesine yaptığı kanunsuz ziyareti de, bu bölgenin terör rejimi İsrail’e ilhakını meşruiyet yönünde bir girişim olduğunu kaydetti ve ”Golan Suriye topraklarıdır ve böylece de kalacak” dedi.

Mecid Taht Revançi, Suriye’de teröristlerin kökünün kurutuluncaya kadar mücadeleye devam edilmesi gerektiğini belirtirken, Suriye’nin parçalanmasına dair her türlü girişime de karşı olduklarını söyledi.

İranlı yetkili, bazı ülkelerin Suriye aleyhinde kanunsuz tek yanlı yaptırımları dayatmaktan hedeflerinin Suriye buhranının daha fazla sürdürülmesi olduğunu belirterek, Suriye halkının bu çatışmalar ve koronanın yayılmasından dolayı yeterince sorunlarının olduğunu kaydetti ve ‘Amerika’nın tek yanlı kanunsuz yaptırımları bu ülke halkının sıkıntılarının daha fazla artmasına neden olmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu