GenelÖne Çıkanlar

Tecavüz korkusu Suriyeli mülteci sayısının artmasına sebep oluyor

Suriye’de devam eden çatışmalar nedeniyle son 3.5 ayda yaklaşık 500 bin Suriyeli mülteci konumuna düştü. Tecavüz korkusu mültecilerin evlerinden ayrılmak zorunda bırakan sebeplerden başlıcasını oluşturuyor.

Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak’a sığına Suriyeli mülteci sayısı 1 milyonu aştı. Yaklaşık 423 bin Suriyeli, 1 Ocak 2012’den bu yana evlerinden uzakta ve mülteci statüsünde hayata devam ediyor.

Çatışmalar karşısında yaşadıkları çaresizlikle her geçen gün daha fazla sayıda insan evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Nitekim 7 Aralık 2012’den bu yana mültecilerin sayısı ikiye katlandı. Bu yarım milyon insan anlamına geliyor.

Tecavüz korkusu büyüyor
Tecavüz korkusu mültecilerin evlerinden ayrılmak zorunda bırakan sebeplerden başlıcasını oluşturuyor. Zira bazı Suudi Arabistanlı din adamlarının bu yönde fetva vermeleri, tecavüz vakalarında artışa yol açtı. Öte taraftan Suriye’deki isyancılar, özellikle çocukları savaşmaya zorluyor. Bu arada her yeni gün 125 Suriyeli bebek mülteci olarak dünyaya geliyor. Suriyeli mültecilerin yüzde 18’i daha 5 yaşını kutlamadı, yüzde 38’i 12 yaşın altında, yarısı ise 18 yaşın altında. Haberler her ne kadar kamplardaki yaşama yoğunlaşsa da mültecilerin yüzde 63’ü kamp dışında yaşıyor. Kamp dışında yaşayan Suriyeliler, kiraladıkları evlerde genelde kalabalık ortamlarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı