Genel

Tehditle kepenk indirmeye zorlamak insan hakları ve özgürlüğe aykırıdır

Suriye İnsan Hakları Şebekesi terör gruplarının Şam kırsalı ve farklı bir kısım bölgelerde vatandaşların saflarında dehşet ve terör estirme, kepenk indirmemeleri halinde öldürme ve işyerlerini kundaklama tehditleriyle birlikte vatandaşlara ait işyerlerini kundaklama eylemlerinde bulunmalarını kınadı.

Şebeke bugün yayınladığı bildiride; işyeri sahipleri vatandaşların kepenk indirmeleri için silah yada işyerinin kundaklanmasıyla tehdit edilmelerinin insan haklarına kesinlikle aykırı olduğu gibi özgürlük yada demokrasiyle bağdaşmadığını vurguladı.

Suriye halkının hak ve hukuklarını savunduklarını iddia eden ve bu ihlalleri gerçekleştiren silahlı gruplara her türlü desteği sağlayan uluslararası toplumun tutumlarını eleştiren şebeke; insan hakları konseyi yada uluslararası toplumun bu ihlaller karşısında neden sessiz kaldığını sorguladı. Şebeke; bu ihlallerin insan hakları, ilkeleri ve ahlakına ilaveten BM misakı ve uluslararası kanunlara tehlikeli ihlaller teşkil ettiğine dikkat çekerek; Suriye vatandaşının yaşamını ve ekmeğini tehdit ettiğini belirtti.

ABD ve bir kısım bölge ülkelerinin himayesinde olan eli kanlı terör gruplarının gerçekleştirdikleri tüm katliamlar ve ihlaller karşısında izlenen sessizliğin dehşet verici olduğunu vurgulayan Şebeke; Arap ve yabancı uyruklu katillerin de aralarında bulunduğu silahlı terör gruplarının Suriye halkına karşı benzeri görülmemiş bir vahşet uyguladıklarına dikkat çekildi.

İnsan Hakları Şebekesi insan hakları konseyi ve tüm insani kurumlardan insan haklarını fiili bir şekilde uygulama ve koruma talebinde bulunarak, bu vahşette çıkarı olan tarafların dürüst bir şekilde ortaya çıkarılmalarını istedi. Aynı zamanda Suriye’de masum insanları katleden, kaçıran ve işkence eden, kamu ve özel mülkleri sabote edenlerin yanında bunları destekleyenlerin kimliklerini ifşa etme talebinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı