Genel

Tekfiri veya kışkırtıcı fetvalar çıkaran din adamları terör listesine alınmalı

Suriye Halk Meclisi başkanı Muhammed Cihad el Lahham, Arap ve Yabancı Parlamento Başkanlarına gönderdiği mektuplarda, tekfiri vahhabi terör ideolojisi olgusunun bölge ve dünyaya tehlikeleri ile Suudi Arabistan’ın masum sivillere yönelik her gün katliamlar işleyen silahlı terör gruplarına destek sağlamada parmağının olduğuna dair bilgilendiremede bulundu.

Lahham, Suriye krizinde ortaya çıkan terör olgusunun Suudi Arabistan’ın dünyayı saran tekfiri fitnenin yayılmasında parmağının olduğunu ortaya çıkardığını ve bunun insani bütün ilekelere ve ılımlı İslam’a açık bir ihlal sayıldığına işaret etti.

Lahham uluslararası ve kültür kurumlarına çağrı yaparak bu tekfiri vahhabi terör olgusunun kitap ve medya kanallarıyla yayılmasıyla mücadele etmeye çağırarak, bunun terör kültürünü yaymaya ve İslam’la bağdaştırıldığına dikkat çekti.

Bu aşırı tekfiri ideolojiyle mücadele etmek için Dünya Parlamentolarını dikkatli olmaya ve büyük çaba harcamalarına çağrı yapan Meclis Başkanı Lahham, bu ideolijinin yayılmasına yardımcı olan uydu kanalları ve elektronik sitelerinin kapatılmasına çaba harcamalarını talep etti.

Lahham ayrıca, başka dinlere karşı tekfiri veya kışkırtıcı fetvalar çıkaran din adamlarının dünya terör listelerine koyulmasını ve yargıya intikal ettirilmelerini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı