Genel

Terör gruplarına silah temin edilmesini engellemiyorlar

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi, Suriye’nin güç ve tehdit kullanımından arındırılmış, BM Misak ve amaçlarının yaygın olduğu, adalet, barış ve eşitliğe dayalı bir uluslar arası toplum kurmaya dönük uluslar arası yönelimi desteklediğini söyledi.

Caferi, BM Genel Kurulunun Silah Ticareti Anlaşması tasarısının benimsenmesini içeren karar tasarsının onaylaması sırasında yaptığı konuşmada, yıllarca diğerleri üzerinde baskı aracı olarak kullanılmayan uygulanabilir iyi bir anlaşma hazırlanması için çalıştıklarını belirterek Suriye’nin üzerinde uzlaşmaya varılan bir anlaşmanın uluslar arası toplum için önemli bir kazanç olduğuna inandığını ifade etti.

Suriye’nin dünya barış ve güvenliğine tehdit oluşturması nedeniyle silah ticaretinin yasalaştırılması için çalıştığını, Suriye halkına karşı ve toprakları üzerinde terörü ve uygulayıcılarını destekleyen kanlı silah ticareti sonucu yaşadıklarının bu tehdidin en iyi örneğini teşkil ettiğini ifade etti.

Caferi, oylamaya sunulan anlaşma tasarı metnini kuvvetle destekleyen ülkelerin arasında Suriye’deki terör gruplarına her türlü öldürücü silah temin eden ülkelerin bulunduğuna işaret etti.

Bu ülkelerin anlaşma metnine devletler dışındaki unsurlara silah temin edilmesini içeren bir paragraf koyulmasını reddetmesinin siyasi nifak ve anlaşma metninin seçici olduğu ve çoğunluğun onayını alamayacağının kanıtı olduğunun altını çizdi.

Caferi, anlaşma metninin eksik ve dengesiz olduğunu, bazı ülkelerin çıkarlarını gözettiğini, bu nedenle Suriye heyetinin daha dengeli, adil ve eşit bir anlaşma hazırlanması yönünde daha ciddi çalışmalara imkân tanınması görüşünde olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere, 154 ülke kararı kabul ederken Suriye, İran ve Demokratik Kore reddetmiş, aralarında Rusya ve Çin’in bulunduğu 23 ülke çekimser kalmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı