Genel

Terör ve yıkım eylemleri içinde bulunan vatandaşların çıkarılması girişimi beşinci kez engellendi

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak bugün; Suriye Arap Kızılayı, Uluslararası Kızılhaç ve yerel yetkililerin Homs kentindeki bir kısım bölgelerde terör ve yıkım eylemleri içinde bulunan sivil yaralılar, hastalar, çocuklar ve özel ihtiyaç sahiplerinin çıkarılması yönünde harcadıkları çabaların beşinci kez silahlı terör grupları tarafından çökertildiğini açıkladı.

Bakanlık kaynağı; terör gruplarının terör ve dehşet estirdikleri semtlerden çıkarılmalarını engellemede hiç bir geçerli neden takdim etmediklerini belirterek, bu vatandaşlara karşı şiddet eylemlerini sürdürdüklerini ekledi.

Suriye hükümetinin söz konusu vatandaşlara gereken tüm tıbbi ve gıda yardımlarının sağlanması için Suriye Arap Kızılayı ve uluslararası Kızılhaç komitesine her türlü kolaylığı temin ettiğini belirten kaynak; söz konusu örgütlerin günler süren çabaları ardından terör gruplarının uluslararası Kızılhaç Komitesine; “kontrolündeki bölgelerden hiç bir vatandaşın çıkmasına izin vermeyeceğini” bildirdiğine dikkat çekti.

Kaynak; terör gruplarının bu tutumları ve icraatlarının insanlık dışı tabiatı ve benzeri olmayan vahşetini yansıttığını belirtirken, en büyük dertlerinin artık masum sivillerden öç almakla birlikte terör ve vahşetlerinde onları canlı kalkan olarak kullanmak olduğunun ortaya çıktığını ekledi.

Suriye hükümetinin uluslararası güvenlik konseyi, insan hakları konseyi ve tüm uluslararası toplumun dikkatini teröristlerin Homs ilinde yol açtıkları bu kötü durumlara çekmek istediğini ifade eden kaynak; tüm bu tarafların terör gruplarını deşifre etme ve bu tür insanlık dışı tutumlarına son vermeleri yönünde onlara baskı uygulanması yönünde çaba harcamaları gereğine vurgu yaptığını belirtti. Sivillerin şiddet ve terör eylemlerinden uzak tutulmaları için terör gruplarının yanında onları destekleyen ülkelere de baskıların yapılması öneminin altını çizdi.

Kaynak; Suriye’nin, terör gruplarını destekleyen, onların eylemlerini örtbas eden ve provokasyonda bulunan medya kurumlarından Arap ve uluslararası kamuoyunu aldatma politikalarına son vermelerini talep ettiğini vurguladı.

Suriye’nin vatan ve vatandaşlarının güvenliğini savunmaya devam edeceğini belirten kaynak; söz konusu sivilleri teröristlerin pençesinden kurtarma çabalarını sürdüreceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı