Genel

Terörist gruplar İdlib’de kitle imha silahlı saldırı hazırlığındalar

Suriye kaynakları, teröristlerin İdlib kentinde kitle imha silahıyla yeni bir saldırıda bulunmak için hazırlık yaptıklarını bildirdiler.

Tesnim haber ajansına göre, terör örgütleri ‘Nusra Cephesi’ ve ‘Beyaz Bereliler’in bu yönde klor gazıyla saldırı hazırlığı içinde olduğu bildiriliyor.

Bu arada Suriye Devlet Başkanı, geçen yıl Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıyla ilgili KSYÖ raporunun sahte olduğuna dair ortaya çıkan delillerle ilgili “2013’ten beri söylediğimiz her şeyin doğru olduğunu kanıtlıyor” diyerek Suriye’de terörizmi destekledikten sonra sığınmacı kriziyle uğraşan Avrupa’ya ‘eden bulur’ mesajı gönderdi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW/KSYÖ), 2018’de Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıyla ilgili raporunu Suriye hükümetini suçlamak kastiyle çarpıttığına dair Batı’da raporlar ve haberler patlak verirken, ABD’li haber ajansı AP, Esad’ın röportajını, ‘KSYÖ’nün raporunun sahte olduğuna’ dair sözlerinden dünyaya duyurdu. ABD basını, röportajı AP’nin bu yöndeki haberinden gördü.

SANA ise Esad’ın Suriye’de kaos çıkarılmasında başrolü Avrupa’nın oynadığı, dolayısıyla yaşlı kıtayı vuran sığınmacı krizinden Avrupa hükümetlerinin sorumlu olduğuna dair görüşlerini öne çıkardı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, 6 aralık tarihinde el-Meyadin kanalına verdiği röportajda, Suriye’de herhangi bir kimyasal silah bulunmadığını ve bu konunun Şam’a karşı komplonun bir parçası olduğunu belirtti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, kimyasal silah konusunu, 2013’ten bu yana Suriye’ye karşı komplonun bir parçası olarak nitelendirdi.

Faysal Mikdat, el-Meyadin kanalına verdiği röportajda şu ifadelerde bulundu: ‘Suriye’deki ilk kimyasal bombalama Han el-Asel’de silahlı gruplar tarafından gerçekleştirildi ve batı, konuyla ilgili bir araştırma ekibi göndermekten kaçındı. Araştırma ekibi Han el-Asel’e giderken, Cuber’de kimyasal saldırı gerçekleştiği haberi bizi şaşırttı. Suriye, Kimyasal Silahların Yasaklanması Teşkilatına katıldı ve bu teşkilat, Şam’ın bütün kimyasal rezervlerini devrettiğini söyledi. Suriye, bu ülkedeki kimyasal silahların imha edilmesi ya da dışarıya gönderilmesi arasında seçim yapacaktı ve biz de yurtdışına gönderme seçeneğini tercih ettik. Suriye’nin bazı kimyasal rezervlerini elinde bulundurduğunu söyleyen herkes bize bu rezervlerin tam olarak nerede olduğunu söylemelidir. İsrail bu silahlara sahipken, Suriye tamamen kimyasal veya kitle imha silahlarından arınmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı