GenelSuriye Düşmanları

Teröristler Libya’da eğitim alarak Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yaptılar

Tunuslu teröristler sözde Özgür Ordu ve el-Kaide örgütü arasındaki koordinasyonla Libya’da eğitim aldıklarını ve Türkiye üzerinden Suriye’ye geldiklerin itiraf ettiler.

İtiraflarına kendini tanıtarak başlayan Tunuslu terörist Visam Bin Kamil Bin Halime; önce Fetih el-İslam sonra da el-Kaide örgütü ile ilk bağlantılarını nasıl ve kimler aracılığıyla kurduğuna işaret ederek video, ses bantları ve yazılı yayınlar aracılığıyla Irak ve Suriye’de İslami cihada kışkırtıldığını beyan etti.

Suriye’ye gelişi ile ilgili olarak da Bin Halime; kendisini adı anılan örgütlerle tanıştıran Ebu Hadi kod isimli kişinin Suriye’deki olaylarla ilgili bilgi vererek orada cihat faaliyetlerine katılmasını istediğini belirtti.

Ebu Hadi’nin kendisinden Türkiye’ye gitmesini istediğine ve orada arayacağı bir telefon numarası verdiğine dikkat çeken Bin Halime; bu isteğin kendisine bildirilmesinden 4 gün sonra İstanbul’a gittiğini ve elindeki telefon numarasıyla Ebu Ahmet isimli bir kişiyle görüştüğünü Ebu Ahmet’in de kendisine Antakya’ya gitmesi gerektiğini söylediğini dile getirdi.

Antakya’ya vardığında da Ebu Ahmet’ten aldığı telefon numarası aracılığıyla Eyyah Ferd Ali ile görüştüğünü anlatan Bin Halime; Ferd Ali’nin kendisini otobüs garından Türkiye-Suriye sınır bölgesine Hyundai marka bir araçla götürdüğünü ve burada Bangladeşli 5 kişiyle görüştüğünü anlattı.

Kendisi ve Bangladeşlilerin, Suriyeli iki kişi tarafından dağ yolu üzerinden Suriye sınırına doğru 3 saat yürüdüklerini ifade eden Bin Halime; yaklaşık 3 saat yürüdükten sonra Ebu Abdullah isimli bir kişiyle görüştüklerini ve bu kişinin kendilerini Suriye’ye kadar götürdüğünü anlattı.

Suriye topraklarına girdikten sonra Ebu Abdullah’ın el-Kaide örgütü yöneticilerinden biriyle görüştüğünü ve yanında Afganistan, Çeçenistan, Irak ve Lübnan gibi birçok yerde savaşmış militanlar bulunduğunu söyleyen Bin Halime; kendisine Özgür Ordu üyesi diğer militanlarla birlikte bir kampa katılacağını ve orada eğitim göreceğini söylediklerini kendisinin de bunu kabul ettiğini anlatımlarına ekledi.

Tunuslu bir diğer terörist Bilal Bin Abdullah Muhammed Merzuki de anlatımlarına kendini tanıtarak başladı ve Suriye’ye 2005 yılında geldiğini ve Irak’a girmeye çalıştığını ancak Suriye’den Irak’a gidecek bir yol bulamadığı için 10 gün içinde Tunus’a döndüğünü dile getirdi.

Suriye’deki olaylarla ilgili televizyonlarda provokasyon haberlerini izleyince Suriye’ye gelmeye karar verdiğini ifade eden Merzuki; Suriye’ye gelmeden önce Libya’ya giderek orada Selefe Cihatçıların kamplarında, başta RPG ve Kaleşnikof olmak üzere çeşitli silahlarla ilgili eğitim aldığını beyan etti.

Eğitim aldıktan sonra kendisine Türkiye’ye gitmesi gerektiğini bildirdiklerine işaret eden Merzuki; önce İstanbul’a oradan da Antakya’ya gittiğini ve burada bir kişinin kendisini bir eve götürdüğünü ve bu evde 3 kaçakçı gördüğünü anlattı.

Kaçakçıların bir araba temin ederek kendisini Türkiye-Suriye sınırına götürdüklerini kaydeden Merzuki; sınırı yürüyerek geçtiklerini ve Suriye topraklarına girdiğinde Ebu Ahmet diye bir kişinin onları karşıladığını belirtti.

Ebu Ahmet’in el-Kaide örgütü yöneticilerinden olduğunu belirten Merzuki; bir evde bir süre kaldıktan sonra Ebu Ahmet’in gönderdiği bir araçla Homs’a gittiklerini ve oradaki silahlı terör gruplarına katıldıklarını aktardı.

Tunuslu bir diğer terörist Süheyl Bin Sahir el-Sakisli de kendini tanıttıktan sonra diğer itirafçılarla benzer şekilde Türkiye üzerinden Suriye topraklarına geldiğini anlatarak 2011 yılının 8. Ayında televizyon kanallarında Suriye’ye karşı yayınlanan haberlerin yanı sıra Yusuf el-Kardavi, Adnan el-Arur ve Abdullah el-Şeyh isimli şeyhlerin fetvalarından etkilenerek Suriye’ye geldiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı