GenelSuriye Düşmanları

Teröristler, İdlib’te kimyasal depolara sahip

İdlib’de bazı kaynaklar, Nusra terör örgütünün İdlib eyaletine bağlı bazı köylerde kimyasal silah depolarına sahip olduğunu belirtmekteler.

İdlib ilinde yerel kaynaklar, Kaide Örgütünün Suriye kolu olan ve belli başlı devletlerden muhtelif tür destek alan Nusra Cephesinin İdlib Kenti ve kırsalının birçok bölgesinde zehirli kimyasal maddeler içeren silahlar sakladığını belirtti.

SANA’ya açıklama yapan yerel kaynaklar; Nusra Cephesinin özellikle İdlib Kentinin 9 km kuzeyinde yer alan Muarratmasrin ve Ğazla Beldesinde kimyasal silah depoları bulunduğunu vurguladı.

Radikal örgütün gizli tuttuğu depolardaki kimyasal silahların bir kısmını kendisi hazırladığını belirten kaynaklar; bir kısmının ise muhtemelen Amerikan olan özel gelişmiş fabrikalarda üretildiğinin altını çizdi.

Yerel kaynaklar; Muarratmasrin Beldesindeki radikal teröristlerin menzili 15 kilometreye varan ve zehirli kimyasal madde içeren füze ve roketler imal ettiklerini kanıtlayan kesin bilgilere sahip olduğuna dikkat çekti.

Nusra Cephesi ve onu yönlendiren dış güçlerin İdlib ya da başka bir bölgede sivillere karşı yeni bir kimyasal saldırıda bulunma tehlikesine karşı uyaran yerel kaynaklar; terör örgütü ve onları destekleyen yabancı güçlerin bunu Suriye ordusunu suçlama ve yeni bir tırmandırmada bulunma tehlikesine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu