Genel

Teröristleri destekleyen ülkelere baskı uygulanmalıdır

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; Suriye’deki terör eylemlerinin arttığını ve terör gruplarının muhtelif kanlı yöntemler kullanarak vatandaşları öldürme, devlet ve toplumun altyapısını tamamen sabote etme suçlarını sürdürdüğünü belirtti.

Caferi Uluslararası Güvenlik Konseyinin Çarşamba günü terörle mücadele yan komitlerinin raporlarını dinlemek için düzenlediği oturumda yaptığı konuşmada; Uluslararası Güvenlik Konseyinde üye ülkelerin toplu olarak ikrar ettikleri uluslararası terörle mücadele anlaşmalarına aykırı terör eylemlerine göz yummanın garip bir durum olduğuna dikkat çekti. Bu kapsamda Suriye’de faaliyet gösteren terör gruplarının son olarak sivil yolcu uçaklarını hedef almakla birlikte Suriye’de bulunan yabancı diplomatik heyetleri Suriye’yi terk etmemeleri halinde ölümle tehdit ettiklerine işaret eden Caferi; bu tehditlerin oldukça ciddi bir endişe kaynağı olduklarına vurgu yaptı.

BM’deki Suriye Daimi Temsilcisi Caferi; güvenlik konseyinin bizzat kendisinden çıkan kararlar kapsamında Suriye’deki teröre karşı koyma sorumluluğunu üstlenmesinin her zamandan daha çok şimdi gerekli olduğunu belirtti. Suriye’de meydana gelen her türlü terör eylemlerine son verilmesi amacıyla güvenlik konseyinin derhal gerekli icraatları alması gereğine vurgu yapan Caferi; terörü gerçekleştiren gruplara destek, silah, finans, barınak ve provokasyon yapan ülkelere bu gibi kanunsuz çabalarına son verilmesi için mümkün olan her baskının yapılması önemini belirtti. Caferi; söz konusu bu ülkelerin gerek terörle mücadele gerekse Suriye ile ilgili güvenlik konseyinin tüm kararlarına bağlı kalmalarına zorlanmaları gereğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı