GenelSuriye Dostları

Teröristlerin Suriye’de ateşkesi kötüye kullanmaları dış desdekli olduklarını göstermektedir

İran Dışişleri Bakanlığı’nın teröristler ve silahlı muhaliflerin Halep’e bağlı Han Tuman’ı işgal etmesini kınadığı bildirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Al-Alam Televizyonu’na yaptığı açıklamada, “Rus yetkililerle görüşmelerimiz sırasında ateşkesin ihlal edilmesi nedenleri üzerinde de durduk” dedi.

Teröristler ve silahlı grupların ortaklaşa hareket ederek ateşkesi kötü kullandıklarını belirten Emir Abdullahiyan, “Bu da apaçık bir şekilde bu grupların dış desteğe dayanarak askeri saldırılarını sürdürdüklerini ve siyasi çözüm yolunu benimsemedikleri ortaya koyuyor” diye konuştu.

Suriye’deki çözüm yolunun ancak ve ancak siyaseten olduğunu dile getiren Emir Abdullahiyan, “Teröristler ve silahlı gruplar eğer dünya kamuoyu tarafından kınanırsa, siyasi çözüm yolunun etkin olabilir” diye vurguladı.

Son günlerde İran’ın Mazenderan Eyaleti Kerbela Devrim Muhafızları Halkla İlişkiler Dairesi, Halep’in kuzeyinde bu birliğe bağlı bazı askerlerin şehit düştüğünü açıklamıştı.

Cuma günü Halep’in bütününde ateşkesin ilan edilmesinden 2 saat sonra Nusra Cephesi’ne bağlı teröristler Halep’e yakın Han Tuman şehrini işgal etti. Şu an Halidiye ve Han Tuman’da bulunan teröristlere karşı ise Suriye Ordusu saldırıya geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu