GenelSuriye Düşmanları

Terörü para ve silahla destekleyen ülkeler Annan planına bağlı olmalıdır

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; Suriye’de görev yapan BM gözlemcileri görevinin doğru bir şekilde ilerlediğini fakat silahlı terör gruplarının işledikleri suç ve cinayet niteliğinin daha kötü olduğunu belirtti.

BM’nin New York’taki merkezinde düzenlenen oturumda konuşan Caferi; Suriye’nin Annan planı kapsamında üstüne düşen her şeyi yaptığının altını çizdi.

Fakat teröristleri para ve silahla destekleyen Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’dan tarafların Annan planına hiç bir şekilde bağlılık göstermediklerine vurgu yapan Caferi; bu ülkelerin Annan planına uymaları ve silahlı terör gruplarına desteklerine son vermeleri gereğine dikkat çekti.

Caferi; silahlı terör gruplarının asker ve masum sivil insanlara karşı vahşi terör eylemleri düzenlediklerini belirtirken muhtelif Arap ülkelerinden olup da Suriye’de yakalanan 26 kişinin itiraflarında; Türkiye ve Lübnan üzerinden Libya, Tunus ve başka ülkelerden Suriye’de terör eylemleri uygulamak için geldiklerini belirttiklerini söyledi.

Suriye güvenlik güçlerinin söz konusu selefi ve tekfirci gruplardan 15 silahlıyı etkisiz hale getirdiğine işaret eden Caferi; “bizler burada Suriye’de yabancı uyruklu silahlıların bulunduğuna ilişkin kesinlikle reddedilmesi yada yalanlanması mümkün olmayan kanıtlı gerçeklerden söz ediyoruz.. bu da oldukça ciddi bir tehlike teşkil ediyor..” şeklinde konuştu.

Caferi; Suriye’de öldürme, şiddet, sabotaj ve insanlık dışı muhtelif eylemler için fetva veren şeyhlerin Suudi Arabistan ve Katar’da yaşadıklarına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu