GenelSuriye Düşmanları

The Times Gazetesi: Aralarındaki gizli anlaşma ortaya çıktı. Türkiye’nin de büyük parmağı var

Bir kısım körfez ülkelerinin Suriye halkı ve kanlarının korunmasına büyük özen gösterdiklerini, Suriye krizinin çözülmesine çaba harcadıklarını iddia ettikleri bir zamanda; her gün daha net bir şekilde ortaya çıkan medya ve istihbarat bilgileri bu iddiaların asılsızlığını kanıtladığı gibi sözü geçen ülkelerin Suriye ve halkına nasıl bir komplo kurduklarını ifşa ediyor.

Bu bağlamda İngiliz The Times Gazetesi dünkü sayısında; Katar’ın geçen yıl içinde Muammer el-Kaddafi’ye karşı Libyalı protestoculara silahların temin edilmesinde önemli ve büyük bir rol oynaması ardından Suriye’deki muhaliflerin silah satın almaları için onlara gereken finansı sağlama konusunda Katar ve Suudi Arabistan arasında gizli bir anlaşmanın bulunduğunu ortaya çıkardı.

İngiliz Gazete, adının açıklanmamasını talep eden ve Suriye devletinden bölünmüş olarak nitelendirdiği bir şahıstan naklen; Suudi Arabistan, Katar ve Suriyeli muhalif bir kısım şahsiyetler arasında yapılan gizli anlaşmanın; Arap dışişleri bakanlarının Kahire’de düzenledikleri ve körfez ülkelerinin gözlemcilerini Arap Ligi gözlemci heyetinden çekme kararı aldıkları toplantıdan sonra yapıldığını söyledi.

Sözde Suriye devletinden bölünmüş kişinin sözlerinden naklen The Times Gazetesi; Suudi Arabistan’ın her ne şekilde olursa olsun yardımlarını sunduğunu ifade ederken; aynı zamanda Suriye’de cereyan eden olaylarda Türkiye’nin de büyük parmağı olduğunu belirtti.

Gazete; Suriye’deki silahlıların karşılaştıkları en büyük sorun olan silahları Suriye topraklarına geçirme konusunda yardımcı olmak için Türkiye’nin bir çok plana sahip olduğuna vurgu yaptı.

BU arada The Times Gazetesi; körfez ülkelerinin Suriye’ye karşı komplolarından söz eden ilk gazete yada medya kanalı olmamasıyla birlikte Menar el-Makdisiye Gazetesinin bir bölümünü yayınladığı istihbarat raporları da; ABD, İsrail ve Fransa’nın Türkiye ve Lübnan topraklarında ücretli kişiler ve teröristlerin toplandıkları, askeri eğitim aldıkları kamplar kurduklarını açıklamıştı. Raporlarda ayrıca tüm bunların; Suriye sahasının altüst edilmesi ve yıkılması için milyarlarca doları harcamaya hazır olduklarını ifade eden Katar ve yöneticilerinin finansıyla yapıldığını ifade etmişti.

Teröristlerin eğitildikleri ve toplandıkları sözü geçen kampların Türkiye, İsrail, ABD, Fransa, Katar ve Suudili güvenlik-istihbarat ekipleri tarafından denetlendiklerini belirten Gazete; bu kamplarda Arap ve yabancı ülkelerden teröristler, katiller, ve tutuklulardan oluşan milislerin bulunduklarını belirtti.

Gazete; Suriye’ye karşı komploya katılan tarafların Suriye sahasında terör ve şiddet eylemlerini tırmandırma emirleri verdiğini açıklarken; Suriye’nin komploya karşı koymadaki başarısının ABD-Siyonist planın feci başarısızlığı anlamına geldiğine dikkat çekti.

Suriye’nin komploya karşı mücadelesinde başarılı olmasından körfez ülkelerinin büyük bir endişe duyduğunu, bu durumda ABD’nin bu ülkelerdeki rejimlere desteğini kesmesinden korktuklarını belirten Gazete; dolayısıyla körfez ülkelerinin Suriye’ye daha fazla baskı yapılması amacıyla İsrail ile işbirliği ve koordinasyona gittiğini açıkladı.

Öte yandan bilgili kaynaklar Gazeteye yaptıkları açıklamada; Katar’ın yönettiği komplonun artık sadece Suriye’yi hedef almadığını, bölgedeki bir çok ülkeyi hedef alacak şekilde genişletildiğini belirttiler.

Kaynaklar; Katar emiri ve başbakanının direk denetimleri arasında geniş bir terör şebekesinin bulunduğunu, bu teröristlerden bir kısmının Türkiye’deki Erdoğan hükümetiyle işbirliği ve koordinasyon içinde Türkiye-Suriye sınırlarına getirildiklerini açıkladı. Ayrıca bir kısmının Saad el-Hariri ve Semir Caca milislerinin işbirliğiyle Lübnan-Suriye sınırlarına getirildiklerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı