Cinayet ve KatliamlarGenelSuriye Düşmanları

The Times: Türkiye sınırındaki teröristler ateşkesi bir çok kez ihlal etti

İngiliz The Times Gazetesi; silahlı terör gruplarının Suriye – Türkiye sınırlarında BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planı gereğince ilan edilen ateşkesi bir çok kez ihlal ettiklerini belirterek, batı ve körfezdeki bir kısım medya kanallarının Suriye’ye ilişkin yalanlarını bir kez daha ifşa etti.

Suriye – Türkiye sınırlarındaki muhabiri Martin Fletcher’in hazırladığı bir raporunda The Times Gazetesi; sınırda bulunan ve Muhammed el-Hac Hasan olarak bilinen bir terör elebaşının, Uluslararası Güvenlik Konseyinin Suriye’ye gözlemciler gönderme kararını duyması ardından eline bir silah aldığını ve Suriye’ye doğru sınırları geçtiğini ifade etti. Terör elebaşının sınırı aşması ardından Suriye topraklarında bir askeri barikata ateş açtığı ifade edilen raporda eli kanlı bu teröristin, Suriye krizinin çözümünde harcanan diplomatik çabalara öfke duyduğunu ve öfkesini bu şekilde dile getirdiği kaydedildi.

Fletcher raporunda; teröristlerin kanlı terör eylemleri gerçekleştirmek için Türkiye’den Suriye topraklarına girmede kullandıkları illegal yolları ortaya çıkararak bu yollar arasında Asi Nehri boyunda uzanan ve ağaçlarla örtülü olan gizli geçitlerden söz etti. Bu gizli geçitlerine eskiden kaçakçılar tarafından kullanıldığına işaret eden Fletcher; kaçakçıların, Suriye hükümetinin vatandaşlarına sembolik fiyatlarla dağıttığı, Türkiye’de de oldukça pahalı olan çay ve şeker gibi maddelerin kaçakçılığında kullanıldığını ekledi.

Fletcher bu gizli yolların artık, teröristlerin Suriye’ye giriş çıkışlarında, silahların Türkiye’den Suriye’ye taşınmasında ve yaralı teröristlerin Suriye’den Türkiye’ye geçirilmesinde kullanıldığını yazdı.
İngiliz Gazetesinin muhabiri Fletcher; sınırda bulunduğu süre içinde Suriye topraklarında eylemler uygulayan ve sonra da Türkiye’ye giren onlarca silahlı kişiyi gördüğüne işaret etti.

Fletcher; söz ettiği Hac Hasan adlı terör elebaşından naklen; İdlib Kentinin batısında 500’den fazla silahlı kişinin bulunduğunu, bunların Suriye ordusuna saldırdıklarını, bubi tuzakları ve pusular kurduklarını aktardı.

Terör elebaşı Hac Hasan ve grubundaki diğer teröristlerin bomba üretiminde eğitim almış olduklarını ifade eden Fletcher; bu teröristlerde otomatik ve farklı türlerde silahların bulunduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı