Genel

Toplumsal yapıyı bozan mülteci akınına zemin hazırlanıyor

Toplumsal yapıyı bozan mülteci akınına zemin hazırlanıyor. Suriye’den Türkiye’ye tarihin en büyük göç dalgalarından biri yaşanıyor. Sayıları iki milyona dayanan mülteciler tüm Türkiye’ye yayılmış durumda. Anadolu’nun ücra köşelerindeki ilçe ve beldelerde yoğun olarak bulunan Suriyelilere artık İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerde de karşılaşmak mümkün. Suriyeli mülteciler Türkiye için çok büyük bir toplumsal sorun haline geldi. Kira ve ev fiyatlarının ikiye hatta bazı bölgelerde üçe katlanmasına neden olan bu büyük göç, ciddi asayiş sorunları da ortaya çıkardı. Kapkaç, hırsızlık, dilencilik, taciz vb. suçlarda korkutan bir artış yaşanıyor.

Hükümetin izin vermesiyle yaşanan konrolsüz mülteci akını en büyük sorunu Suriye sınırındaki Hatay, Kilis ve Gaziantep illerinde ortaya çıkardı. Gaziantep en kritik nokta. Neredeyse kendi nüfusu kadar bir Suriyeliyi barındıran Antep’te halk dertli. Mültecilerin neden olduğu olaylara hergün bir yenisi ekleniyor. Gaziantep’te Suriyeli bir mültecinin ev sahibini öldürmesi sonrası şehir merkezinde başlayan gerginlik sürüyor. Olaya tepki gösteren öfkeli vatandaşlar kentin çeşitli yerlerinde eylem yaptı. Gerginliğin hat safhada olduğu Karayılan Caddesi’nde ‘Suriyelileri İstemiyoruz’, ‘Gaziantep Uyuma Memleketine Sahip Çık’ sloganlarıyla yürüyüş yapan guruba polis ekipleri müdahale etti. Çevik Kuvvet Ekiplerine taş atan yaklaşık 200 kişilik guruba biber gazı ile müdahale edildi. 50’ye yakın vatandaşın gözaltına alındığı olaylarda çok sayıda araç da tahrip edildi. Yaşanan gerginliğin ardından bazı Suriyelilerin kenti terk ettiği ifade ediliyor.

İstanbul’da 300 ila 500 bin arasında Suriyeli olduğu tahmin ediliyor. Önemli bir kısmı evsiz olan bu mülteciler park, cami avlusu ve hatta kaldırımları istila etmiş durumda. İstanbul’da hemen hemen her köprü altında birkaç tane Suriyeli mülteci ailesine rastlamak mümkün. İstanbul’da vatandaşlar artık mahallelerindeki parklara giderken bile tedirgin oluyor.

Bu büyük nüfus arasında önemli sayıda teröristlerin de olduğu ifade ediliyor. Suriye’de ABD ve İsrail güdümünde devlete karşı savaşan ÖSO, El Kaide, El Nusra gibi örgütlerin militanlarının Türkiye’de olduğu ifade ediliyor. Suriye’den Irak’a kaydırılan IŞİD terör örgütünün de başta Suriye sınırındaki illerimiz olmak üzere İstanbul’da hücre evlerinin olduğu ifade ediliyor. Bu hücre evlerinde tutulan militanların düğmeye basıldığı anda Türkiye’yi de karıştırmak üzere harekete geçebileceği belirtiliyor.

Suriye’de yaklaşık 4 yıldır devam eden çatışmalar sebebi ile milyonlarca kişi evlerini bırakıp çevre ülkelere göç etti. Ürdün ve Lübnan’a sığınanlar sınır hattına kurulan kamplarda yaşıyor, mültecilerin ülkenin içine girmesine izin verilmiyor. Türkiye’de de kamplar var ancak dileyen mülteciler istedikleri yerde ev tutup, istedikleri yerde iş kurabiliyor. Türkiye’ye gelenler sadece savaş mağdurları değil, eli kanlı teröristler de dinlenmek için sık sık ülkemize geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu