Genel

Toprak Günü münasebetiyle Şam’da milyonlar gösteri yaptı

Toprak Günü münasebetiyle Şam’ın Sebibahrat Meydanında bugün muhtelif kesimlerden kalabalık halk kitleleri Filistin, Arap ve uluslararası güç ve liderlerin katılımıyla Uluslararası Kudüs Yürüyüşü etkinlikleri başladı.

Kudüs Ortodoks Rum Sebaste Başpiskoposu Ataullah Hanna Toprak günü münasebetiyle Şam evlatlarına gönderdiği mektupta Toprak Gününün topraklarından ayrılmayan mücadeleci vatan evlatlarının tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu belirtti.

Bu münasebetin Filistin halkının evlatlarını bir araya getiren Filistin mücadele gününe dönüştüğünü bildiren Hanna, Toprak Gününün 36. Yıldönümünün yıldan yıla daha büyük bir tutku ve görkemle kutlandığını ifade etti.

Başpiskopos Hanna, Toprak Gününün bu yıl Filistinlilerin Kudüs ve Filistin halkının acılarına odaklanmakla kalmayıp Suriye’nin komplocuların ihanetinden çektiği acılara da odaklandığını kaydederek Suriye’nin bugün dünya kamuoyu, NATO, ABD, İsrail ve Arap gericiliğine karşı direniş, birlik ve zafer savaşını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi.

Şam ve Kudüs’ün toprak ve ırz ikizi olduğuna dikkat çeken Hanna, bugün ulusun onurunu Kudüs’ten Şam’a kadar koruduğunun altını çizdi.

Diğer yandan Dünya Kudüs Yürüyüşü hazırlık komitesi başkanı ve Filistin Güçleri İttifak Grupları Genel Sekreteri Halit Abdülmecit, Toprak Günü mesajının ve 64 ülkenin katıldığı Dünya Kudüs Yürüyüşünün bugün Şam’da yapılan büyük mitinglerle sembolleştiğini, çünkü Suriye halkının yaşadığı krize ve acılara rağmen Kudüs davasına duyduğu sorumlulukla meydanlara indiğini söyledi.

Abdülmecit, Suriye halkının Suriye, Şam ve cesur yönetiminin Filistin davası ve Kudüs’ü kurtarma sorumluluğunu yinelediğini vurguladı.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi ( Fethulintifada) Merkez Komite Sekreteri Adli el-Hatib, Toprak Gününden 36 yıl sonra Filistin halkının birliği, hakları ve mücadelesi ve davasını yeniden vurguladığını söyledi.

Dünyanın dört biryanından özgür ve onurlu aktivistlerin Kudüs, toprak ve Filistin davasını savunmak için toplanmaları ve Şam’daki halk kitlelerinin bugünü yaşanan aşamada önemli kıldığını dile getiren el-Hatib, Suriye halkının Filistin davası ve Arap ulusunun bayraklarını taşıdığına dikkat çekti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Büro Üyesi Rafi el-Saidi ise, toprağı ve insanı kurtaracaklarını belirterek “daha önce Selahattin’in komutasındaki kurtuluş orduları Şam’dan hareket etmişti, bugün de işgal edilen Filistin, Golan ve Güney Lübnan’ı kurtarmak için Şam’dan hareket edecek” dedi.

Arap ve İslam Direnişe Destek Topluluğu Genel Sekreteri Muhammed Sadık el-Hüseyni, Arap kitlelerin Suriye halkının mücadelesi sayesinde hainlerin ve komplocuların batı ve Arap komploları aracılığıyla çaldığı Cuma gününü geri aldığını ifade etti.

El-Hüseyni, Suriye’nin desteklediği direniş çizgisinin İsrail’in tüm Arap halkına savaş açmasını engellediğini kaydetti.

Lübnan Basın ve Araştırmalar Doğu Merkezi Başkanı Nasır Kandil, Filistin halkının Suriye’ye yönelik savaşın Suriye’nin temsil ettiği direniş iradesini kırmayı hedeflediğini bildiklerine işaret ederek Şam ve Kudüs’ün Araplık ve direniş ikizi olduklarının altını çizdi.

Din adamları ve Müslüman Ulemaların toprak günündeki rollerine dikkat çeken Şeyh Hüsam Şuayb, Bağdat’ta düzenlenen Arap zirvesinin Filistin davasını göz ardı etmesi ve Suriye’ye komplo kurma üzerine odaklanmasını eleştirdi.

Irak’tan katılan Avukat Muhammed Ali el-Saadi ise, Suriye’ye Filistin ve Suriye halkıyla dayanışma için geldiklerini bildirirken Iraklı Hüseyin Rebii, Irak halkından Suriye halkına destek mesajı taşıdıklarını ifade etti.

Suriye’yi savunma Arap Gençlik Cephesinden Ali Havli ise Suriye’nin her zaman Amerikan Siyonist projelerin karşısında olduğunu ve güçlü ulusal tutumları nedeniyle hedef alındığını kaydetti.

Gazeteci Hüseyin Murtada, pusulanın Filistin topraklarını ve işgal altındaki tüm toprakları kurtarmaya yöneltilmesi gerektiğini vurgulayarak Suriye’nin komploya karşı zafer kazanacağına dikkat çekti.

Öte yandan Kerem Remhi, Toprak Gününü anmanın Arap kitlelerin hak ve taleplerini göz ardı eden dünyaya ve uluslar arası topluma bir kınama mesajı olduğuna işaret etti.

Filistinliler her yıl 30 Martta toprak gününü kutlarken 30 Mart 1976 yılında Filistin’deki Arap kitleleri İsrail işgalinin Filistin toprakları dâhilindeki özel mülk olan binlerce dönüm araziye el koymasını protesto etmek amacıyla genel grev ilan etmişti.

İsrail işgal güçleri greve askeri güçle yanıt vermiş ve 48 yılı topraklarını tank ve panzerlerle girerek 48 yılı topraklarındaki köyleri yeniden işgal etmiş ve pek çok Filistinlinin şehit olması ve yaralanmasına yol açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı