Suriye Düşmanları

Trump, İran’a karşı savaş yetkilerini kısıtlayan tasarıyı veto etti

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik savaş yetkilerini ‘Kongrenin onayı olmaksızın’ kullanmasını engelleyen karar tasarısını veto etti.

Trump yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu yasa tasarısını veto ettiğini duyurarak, “Bu, Demokratlar’ın Cumhuriyetçiler’i bölerek 3 Kasım’daki seçimleri kazanma stratejilerinin bir parçası olarak sunulmuş çok utanç verici bir tasarı.” değerlendirmesinde bulundu. 

Tasarının, bazı gerçeklerin ve kanunların yanlış anlaşılmasına dayandığını savunan Trump, “Bu tasarının aksine, İran’a karşı hiçbir güç kullanımında bulunmamıştır. 4 ay önce, Kasım Süleymani’nin Irak’ta bulunduğu sırada öldürülmesine ilişkin yerinde bir karar verdim. İran da buna Irak’taki üslerimize roketle saldırarak karşılık verdi.” ifadesine yer verdi. 

Trump, general Süleymani operasyonunun ‘tamamen hukuki olduğunu’ iddia ederken muhalifler ise bu durumun Amerika’nın bölgedeki çıkarlarının tehlikeye düşürülmesine ve zarar görmesine neden olduğunu bildirmekteler.

Trump, açıklamasının sonunda, “Kongre, bu tasarıyı hiç kabul etmemeliydi.” ifadesini kullandı. 

Söz konusu tasarı, Trump’ın bundan sonra İran’a yönelik herhangi bir askeri adımı Kongrenin onayı olmadan atmasının engellenmesini öngörüyor.

Senatonun onayını 13 Şubat’ta alan tasarı, 12 Mart’ta Temsilciler Meclisinde kabul edilmiş ve Trump’ın masasına gelmişti. Tasarı, Kongrenin Trump’a yönelik İran konusundaki en net tepkisi olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi İran devrim muhafızları Kudüs gücü komutanı general Süleymani 3 ocak tarihinde Bağdat havalimanı yakınında ABD terör güçlerinin hava saldırısı sonucu şehit olmuştu. General Süleymani, sözkonusu saldırıda Irak Haşdi Şabi kurumu başkan yardımcısı el’Mühendis ve 8 arkadaşıyla beraber şehit olmuştu. Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği sırada bu cinayetin işlenmesinin ardından Irak Meclisi Irak’daki ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına dair karar almıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu