GenelIrak Gerçekleri

Trump’ın iddialarına karşı Irak’lı yetkililerden ses birliği

Amerika başkanı Donald Trump’ın 3 Şubat tarihinde Irak’ta askari varlıkları ile ilgili açıklamaları Irak’ta birçok siyasi grup ve yetkilinin sert tepkisiyle karşılaştı.

Amerika başkanı Donald Trump 3 Şubat Pazar günü yaptığı açıklamada Amerika güçlerini, Irak’tan çıkarma niyetinde olmadığını belirterek, Amerika’nın Irak’taki askeri üssünü korumasındaki hedefinin İran’ı kontrol etmek olduğunu söyledi.
Amerika başkanı Donald Trump açıklamaları birkaç boyuttan ele alınabilir.
Trump’ın açıklamaları her şeyden önce onun Irak’ı, bağımsız ve milli hakimiyete sahip bir ülke olarak görmediğini gösteriyor. Donald Trump aralık 2018’in sonlarında Irak’a gizli bir ziyaret düzenleyerek Ayn El Esad askeri Üssü’nde Amerikalı askerlere konuşma yaptı. Şimdi Trump müdahaleci bir açıklamada Amerika’nın söz konusu askeri üs için büyük masraflar yaptığını ve bu üssü İran’ı kontrol etmek için kullandığını belirtiyor.
Trump’ın bu açıklamaları Bağdat ve Washington anlaşmasına aykırıdır zira Iraklı yetkililer kendi topraklarının ve coğrafyasının, Amerika’nın bölgede başka bir ülkeye karşı kullanılmasına asla izin vermeyeceklerini defalarca açıkladılar. Bu bağlamda Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih Amerikalı güçlerinin Irak topraklarında kalmaları ile ilgili yaptığı açıklamada,” söz konusu güçlerin İran’ın da aralarında bulunduğu birçok konuya müdahil olma hakkına sahip olmadıklarını, kendilerinin buna izin vermeyeceklerini, Amerikalı güçlerin Irak’ta sırf terörizmle mücadele için bulunduklarını” belirti.
Başkan Trump’ın açıklamalarının ele alınacak 2. Boyut, Trump ve yönetiminin Irak coğrafyasını İran İslam Cumhuriyeti ile “” siyasi tasfiye” bağlamında suiistimal etme çalışmalarıdır. Amerika Suriye alanında büyük bir yenilgiye uğramıştır. Zira Suriye’nin siyasi düzeni veya en azından bu ülke cumhurbaşkanını değiştirmek için büyük çaba harcayarak yüklü masraflara katlanmıştır, fakat bu çalışmalar İran İslam Cumhuriyeti liderliğinde olan direniş ekseninin Suriye düzenine verdiği destekleri ile sonuçsuz kalmıştır ve bu yüzden Donald Trump mecburen Amerikalı askerlerin Suriye’den çıkaracaklarını ilan etti.
Görünüşe göre Amerika başkanı Trump Suriye’de aldığı yenilgiyi Irak topraklarında İran İslam Cumhuriyetine karşı girişimlerle telafi etmeye çalışıyor. Irak Orta Doğu bölgesinde İran İslam Cumhuriyetinin en önemli müttefiklerinden biridir. Irak hükümeti İran İslam Cumhuriyeti ile yakın ilişkilerine ilaveten şimdiye kadar İran’a karşı her türlü yaptırıma muhalefet etmiştir. Trump İran’a karşı Irak coğrafyasını kullanarak Tahran ve Bağdat ilişkilerini sabote etmeye çalışıyor.
Bu bağlamda Irak’ın tanınmış politikacılarından ve parlamentoda el-İrade koalisyon lideri bayan Hanan Feltavi, Amerika başkanı Trump‘ın Irak’ı siyasi hesaplaşması için kullanmak istediğine işaretle, “Biz Irak’ın Amerika’nın diğer ülkelerle Hesaplaşma sahnesi olmasını istemiyoruz” şeklinde vurguda bulundu.
Irak Milli Hikmet Hareketi Lideri Ammar Hekim de Amerika Başkanı Donald Trump’ın Irak’ı komşu ülkelerin kontrol noktası olarak kullanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu.

Son olarak, Iraklıların Amerikalılara karşı ses birliğine sebep olan Donald trump’ın Irak hakimiyetini ihlal eden müdahaleci davranış ve açıklamaları, Bağdat’ın Amerika ile imzaladığı güvenlik Anlaşmasının gözden geçirmesine sebep olabilir. Bu bağlamda Irak Parlamento Başkanı yardımcısı Hasan Kerim el-Kâbi Amerika başkanı Trump açıklamalarının Irak hakimiyeti ve Anayasası’nın açık ihlali olduğuna işaretle, parlamentonun Irak ve Amerika güvenlik anlaşmasını iptal etme ve Amerikalı askeri müsteşarların Irak’taki varlığını sonlandırma bağlamında yasa tasarısı onaylayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu