Suriye Düşmanları

Trump’ın yalanının ifşası ve Amerikan yararlılarının sayısının artması

İran İslam Cumhuriyeti, Amerika’nın General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının Bağdat havalimanı etrafında şehit düşürülmesi suikast girişimine karşı ağır misillemede bulunacağı vaatleri doğrultusunda 8 Ocak Çarşamba gününün ilk saatlerinde Amerika’nın Irak’taki Aynel Esed üssünü füzelerle hedef aldı. Tabii Amerika başkanı Donald Trump bu saldırılarda hiçbir yaralı ve ölen askerin olmadığını iddia etti.

Ancak git gide Washington ara sıra Amerikan askerlerinin yaralandığına dair itiraflarda bulunmaktadır.

Bu doğrultuda Amerika savunma bakanlığı Pentagon 34 Amerikan askerinin İran’ın Aynel Esed üssüne yaptığı füze saldırılarında kafa ve beyinlerinin hasar gördüğünü itiraf etti. Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman daha önce Almanya’ya taşınan 8 Amerikan askerinin şimdi de Amerika’ya getirildiğini duyurdu. Daha önce de Amerika savunma bakanı Mike Esper, İran’ın füze saldırılarındaki zayiat ile ilgili bilgi vermekten kaçınmıştı.

Amerika başkanı Donald Trump daha önce ise haber oturumunda şöyle demişti: ” Onların baş ağrıları ve diğer benzer sorunları olduğunu duydum! Benim size söyleyebileceğim ciddi bir şeyin olmadığıdır. ”

Mike Esper daha önce de hiçbir Amerikan gücünün İran’ın Aynel Esed üssüne füzeli saldırısında zarar görmediğini iddia etmişti.

Ancak daha sonra Pentagon İran’ın füze saldırılarının bir kaç gün sonrası en az 16 Amerikan askerinin yaralandığını itiraf etti. Terörist Amerikan güçlerinin bölgedeki komuta merkezi-CENTCOM da bir bildiri yayımlayarak 11 askerin Irak dışında tedavi görmeye ihtiyaç duyduklarını duyurdu.

Bu husustaki yeni istatistiklerin yayımlanması ise Trump’ın baştaki iddialarına rağmen birçok Amerikan askerinin İran’ın saldırılarında zarar gördüğünü ve bazılarının yaralarının da çok ciddi olduğunu gösteriyor. Trump ise kasıtlı olarak İkinci Dünya Savaşı ardından ilk kez üsleri başka bir devletin silahlı kuvvetleri tarafından hedef alınan Amerika’nın küresel prestijini korumak amacı ile yalan dolan bilgiler verdi. Trump’ın İran’ın Irak’taki Amerikan üssüne yönelik saldırılarının sonuçlarını indirgemeye çalışmasının bir başka nedeni de Washington ve bölgesel ortakları için tehlikeli sonuçlar ve yan etkiler doğuracak İran ile savaştan kaçınması idi. Buna rağmen Trump’ın bu alandaki yaklaşımı Amerika içinde özellikle de Demokratlar tarafından ciddi eleştirilere yol açmıştır. Demokrat Senatör, Chris Murphy İran’ın füzeli saldırısı sonucundaki yararlıların sayısının artmasına ve 34 kişiye ulaşmasına tepki olarak Trump hükümetinin İran’a karşı caydırıcılık gücünü tekrar yaşatması iddiası doğrultusunda Aynel Esed’e yönelik füzeli saldırının bilgilerini manipüle ettiğini savundu.

Murphy şöyle yazdı: “Trump hükümeti İran aleyhinde caydırıcılık gücünü kuvvetlendirdiğini göstermek için bu hususu gizli tuttu. ”

Demokrat senatör, 2020 Amerika başkanlık adayı Elizabeth Warren Trump’ın bu husustaki gizli saklı işlerine değinerek Amerika’nın savaşlarına son vermesine de vurgu yaptı. Warren Twitter sayfasında şöyle bir açıklamada bulundu: “Trump İran ile gerginlikleri alevlendirdi. Bu gerilim sonucunda güçlerimizin yaralanmasını küçümsedi ve gizlemeye çalıştı. Bu dehşet vericidir. ”

İran’ın Aynel Esed üssüne yaptığı misilleme saldırılarında yararlanan Amerikan askerlerinin git gide artması ile ilgili tedrici haberler Trump hükümetinin kasıtlı olarak bu saldırının zayiatı ve yararlıları ile ilgili bilgileri gizli tutma siyasetini devam ettirmek istediğini gösteriyor.

2020 Amerika başkanlık seçimleri Demokrat adayı Joe Biden Trump’ın bu gizli tutma çabalarına değinerek şöyle bir açıklamada bulundu: “Trump’ın bu meseleyi bu kadar bayağı sanması bence gerçekten nefret vericidir. ”

Buna rağmen bu mesele sadece mevcut dönemde değil gelecekte de, 2020 Amerika başkanlık seçimleri boyunca da Trump için büyük bir zafiyet sayılacaktır. Bu gizli tutma ve demagojik açıklamalar aslında Trump’ın her alanda yalancılığını da gözler önüne sermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı