Genel

Trump:Suudi Arabistan’ı savunmaya hazırız

Amerika başkanı Donald Trump dün akşam Suudi veliaht prens Muhammed bin Salman ile yaptığı telefon görüşmesinde, Washington’un Suudi Arabistan’ın güvenliğini savunmaya hazır olduğunu söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre yapılan telefon görüşmesinde, Yemen halk komiteleri ve ordu güçlerinin Suudi Aramco tesislerine SİHA saldırısı ardından bu saldırının Amerika ve dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini belirtti.
Suudi liderlerini daha önce sağmal ineklere benzeten Amerika başkanı bir seçim kampanyası konuşmasında “Suudi krallık düzeninin Amerika’nın destekleri olmadan 2 hafta içinde dağılacağını” söylemişti.
Bu arada Amerika dışişleri bakanı da Cumartesi akşamı yayımladığı Tweetlerle hiçbir delil ve kanıt göstermeksizin İran’ı Arabistan Aramco tesislerine saldırıdan sorumlu tuttu.
Pompeo İran karşıtı temelsiz iddialarının devamında Tahran’ın Suudi Arabistan petrol tesislerine yapılan saldırının arkasında olduğunu iddia etti.
Bilindiği üzere Yemen halk komiteleri ve ordu güçleri Cumartesi günü 10 silahlı insansız hava aracı ile Suudi koalisyonun Yemen’deki cinayetlerine misillemede bulunup Suudi Aramco firmasına ait Bekik ve Haris rafinerilerini hedef aldı.
Operasyonun ardından Yemen silahlı kuvvetler sözcüsü Yahya el-Sar’i yayınladığı raporda söz konusu saldırının Yemenlilerin 5 yıldan beri devam eden mütecaviz koalisyonun cinayetlerine karşı doğal ve meşru hakları olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı