Genel

Tuğgeneral Rıza Şeriki: Suriye’nin stratejik füzeleri İsrail’i hedef alabilir

Suriyeli askeri bir uzman, Suriye’nin stratejik balistik füzelerinin savaş yıllarında zarar görmediğini ve işgal altındaki bölgeleri hedef alabileceğini söyledi.

Askeri bir uzman olan Tuğgeneral Rıza Şeriki, Suriye’nin füze gücünün, özellikle de stratejik füzelerinin zarar görmeden kaldığını ve gizli yerlerde güven içinde muhafaza edildiğini söyledi.

Tuğgeneral Rıza Şeriki, “Suriye’nin askeri komutanları, stratejik füze filosunu Siyonist rejimin saldırganlığından korumak için çaba gösterdiler ve İsrail paralı askerlerinin, IŞİD ve Nusra Cephesi terörist gruplarıyla beraber, diğer terörist gruplarının bu füzelere erişmesini önlediler.” diye belirtti.

Sputnik haber sitesi, yüksek güçlü Suriye füze gücünün ve büyük depolama tesislerinin, Orta Doğu bölgesindeki savaşta Suriye’nin en büyük caydırıcı unsurlarından biri olacağını belirtti.

Orta Doğu’daki caydırıcılık ve çatışma potansiyeli hakkındaki bir soruya yanıt olarak Şeriki, “Suriye Arap Ordusu, geçmiş yıllardaki temel caydırıcılığını korumaya çalışıyor. Bu gücün göstergeleri arasında, özellikle muhafaza edilmiş etkisi yüksek stratejik füzeler de dahil Suriye füzeleri yer almaktadır. Düşman İsrail’in, onları keşfetme çabalarına ve İsrail paralı askerlerinin füze depolarını yok etme çabalarına rağmen, hiçbir zarar görmediler.” dedi.

Tuğgeneral Rıza Şeriki, “Aslında, düşmanın Suriye stratejik füze depolarına ulaşmada yenildiye uğradığı söylenebilir. İsrail bugünkü savaşın bir füze savaşı ve bir sürpriz savaşı olduğunu ve bölgenin çehresini tamamen değiştirebilecek bir savaş olduğunu iyi biliyor.” dedi.

Suriyeli askeri uzman Tuğgeneral Rıza Şeriki, “Muhtemel çatışmalar Siyonist rejimin öngörülerinden farklı olacak. Geçtiğimiz yıllarda İsrailliler Suriye’nin hava savunma sistemlerini ve savunma kabiliyetlerini kapatmaya çalıştılar ve bu sayede İsrail rejiminin savaş uçakları Suriye hava sahasında rahatça dolaşabilecekti. İsrailliler ayrıca, Suriye füze saldırılarının işgal altındaki bölgelere (İsrail’e) ulaşmasını engellemek için Patriot füze rampasından oluşan demir kubbe hava savunma sistemini inşa etmeye çalıştı.” diye konuştu.

Tuğgeneral Rıza Şeriki, “Mevcut askeri ve saha bilgilerine göre, İsrail rejiminin demir kubbesi Suriye füzelerinin saldırılarını durdurabileceği bilgisi doğru değil ve stratejik Suriye füzeleri işgal altındaki bölgelerin birçok alanını hedef alabilecek güçtedir. Bunun yanında, hava savunma sistemleriyle ilgili silahların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, Siyonist rejim için endişe verici bir unsur oldu.” dedi.

General Rıza Şeriki, İsrail kuvvetleriyle uzun süredir savaşmasının yanında, Ekim savaşına ve 1982 yılındaki Lübnan ile İsrail Savaşı’na da katılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu