GenelSuriye Dostları

Tümgeneral Yedullah Cevani: Muhammed Mursi’nin Suriye’ye bakışı gerçekçi olmalıdır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’nin Siyasi Danışmanı, bölgesel aktörlerin kendi çıkarları peşinde olduğunu ifade ederek, Muhammed Mursi’nin Suriye’ye bakışı gerçekçi olması gerektiğini ifade etti.

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerini Muhammed Mursi’nin kazanmasını değerlendiren Tümgeneral Yedullah Cevani, Muhammed Mursi’nin seçimleri kazanmasıyla Mısır devriminin yeni bir döneme girdiğini, bu ülkedeki devrimin mahiyetini incelendiğimiz zaman İran-Mısır’ın gelecek ilişkilerini analiz edebileceğimizi söyledi.

Tümgeneral Yedullah Cevani, Mısır halkının devrimi İslami uyanışı çerçevesinde gerçekleştiğini hatırlatarak, İran milleti ise şeriat ve İslam’ı getirmek için devrim yaptığını, bundan dolayı, Mısır da aynı süreç gerçekleştiği için İslam isteyen ülkeler arasında bir çeşit yakınlaşma söz konusu olduğunu belirtti.

Konuşmasının bir bölümünde Muhammed Mursi devletinin Suriye’ye yönelik tutumunu değerlendiren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in Siyasi Danışmanı, bölgesel aktörlerin kendi çıkarları peşinde olduğunu ifade ederek, Muhammed Mursi’nin bölgesel meselelerin yanısıra özellikle Suriye ve Bahreyn’e yönelik bakışının gerçekçi olması gerektiğini ifade etti.

Tümgeneral Yedullah Cevani, “Mısır devletinin bölge meselelerine karşı gelecek tutumunu öğrenmek için beklemek lazım” dedi. Cevani, İran ve Mısır’ın ilişkileri eskiye nazaran daha iyi bir seviyeye taşınacağına ümitli olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı