GenelSuriye Dostları

Tünellerin kapatılması Gazze’ye uygulanan ablukayı ilk günlerine döndürdü

Yıllardır abluka altında yaşayan Gazze Şeridi halkının adeta nefes boruları olan ve Mısır’dan Gazze Şeridi’ne temel ihtiyaç maddeleri taşımakta kullanılan tünelleri yıkmak için Mısır ordusuna ait iş makinaları sınır bölgesinde gece gündüz demeden çalışıyor.

Mısır ordusu bazen tünelleri iş makinalarıyla ve bazen de patlayıcı kullanarak yıkıyor. Tünellerin açıldığı evleri de yıkan Mısır ordusu bazen de tünelleri içerisine su pompalayarak kapatma yolunu tercih ediyor.

Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki sınır bölgesinde toprağın altında yüzlerce tünel bulunuyor. Filistinliler tarafından kazılan bu tünellerde kapatılmadan önce yaklaşık yirmi bin Filistinli işçinin Mısır’dan Gazze Şeridi’ne gıda ve temel ihtiyaç maddeleri taşıma işinde çalıştığı ifade ediliyor.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah kentinde Filistinlilerin sınır boyu çalışan Mısır ordusuna ait iş makinalarını ve tünellerin yıkım seslerini işittikçe Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın ağırlaştığını görerek yürekleri acıyla doluyor.

Sınır boyu uzanan tüneller işgal rejiminin 2007 yılında Gazze Şeridi’ne uygulamaya başladığı ablukanın yükünü bir ölçüde hafifletmiş ve Gazze halkının birazcık da olsa nefes almasını sağlamıştı. Tünellerin kapatılmasıyla birlikte Gazze Şeridi ablukanın ilk günlerine geri dönmüş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı