Genel

Tunuslu Gözlemci: Arap Birliği Ülkeleri Suriye Raporumuzu Dikkate Almadı

Arap Birliği gözlemci heyeti içerisinde Suriye’ye giden Tunuslu Gözlemci Fethi Belhac, bazı Arap ülkelerinin Suriye sorununun çözümünü istemediğini söyledi.

Irak’ta yayımlanan es-Sabah gazetesinin haberine göre Arap Birliği’nin Suriye’ye gönderdiği gözlemci heyetinin Tunuslu Üyesi Fethi Belhac, heyetin sunduğu nihai raporun dikkate alınmadığını belirterek bazı Arap ülkelerinin Suriye sorununun çözümünden yana olmadığını söyledi.

Fethi Belhac, “Arap Birliği Dışişleri Bakanları Komitesi, Arap Birliği gözlemcilerinin bir aylık Suriye raporunu dikkate almadı. Halbuki bu raporun müzakerelerin eksenini oluşturması öngörülüyordu” dedi.

Düzenlediği basın toplantısında Arap Birliği’nin Suriye sorununu Batılı ülkelerle birlikte Güvenlik Konseyi’ne taşımasını “acı” olarak niteleyen Belhac, Arap Birliği Gözlemci Heyetinin dikkate alınmayan raporunun geleceğe yönelik kararlarda temel alınmasının beklendiğini ifade etti.

Tunuslu Arap Birliği Gözlemcisi Fethi Belhac, “Arap Birliği içerisindeki bazı çevreler, gözlemci heyetinin raporunu ve Arap çözüm planını ortadan kaldırarak Suriye’ye yabancı askeri müdahalenin de önünü açacak şekilde meseleyi bir uluslar arası bunalıma dönüştürmek istiyorlar” dedi ve gözlemci heyetinin Suriye’deki görevini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın heyetteki gözlemcilerini çekmesinden sonra Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Katar Başbakanı Hamad bin Casim, Batılı ülkelerle birlikte Güvenlik Konseyi’ne başvurmuş ve Arap Birliği Gözlemci heyetinin faaliyetlerine son verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı