GenelSuriye Düşmanları

Türk jeti Suriye helikopterini vurdu

Türkiye sınırında Suriye’ye ait olduğu belirtilen bir helikopter düşürüldü. Konuyla ilgili açıklama Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan gelirken, Genelkurmay da helikopterin neden ve nasıl düşürüldüğünü duyurdu.

“Suriye’ye ait helikopter sınır ihlali yaptığı için Maltaya’dan havalan 2 Türk jeti tarafından füzeyle vuruldu…”

Ülke gündemini değiştiren bu açıklama, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi.

F-16’lar tarafından vurulan Suriye helikopterinin neden ve nasıl vurulduğu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ise Genelkurmay Başkanlığı verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin karşısına çıkan Bülent Arınç, iç politikaya ilişkin açıklama yapması beklenirken Suriye sınırında yaşanan olayı duyurdu:

“Suriye’ye ait bir M-17 helikopteri sınırımızı, hududumuzu Hatay Yayladağ Güveçci bölgesinde 14.20’de iki kilometre ihlal etmiş, hava savunma unsurları tarafından yapılan ikazlara rağmen ihlal devam etmiştir. Malatya’dan havalanan iki jetimiz helikopteri füze ile vururarak düşürmüştür…”

Arınç, “Şu ana kadar pilotlarla ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştır. Suriye sınırında 24 saat hava keşif unsurlarımız görev yapmaktadır. Uçağımız düşürüldükten sonra da özellikle Urfa Viranşehir’de sürekli taciz ateşleri yapıldığı için angajman kuralları değişmiştir” dedi.

Hükümetten bir saat sonra, Genelkurmay’dan helikopterin neden ve nasıl düşürüldüğüne ilişkin ayrıntılar geldi:

“M-17 tipi Suriye helikopteri Türk hava sahasını yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine havada devriye görevinde bulunun iki F-16 uçağından birisi tarafından 14.27′de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km Suriye tarafına düşmüştür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı