Genel

Türk savaş uçağının Suriye hava sahası içinde ve makineli tüfekle vurulduğu kesinleşmiştir

Türk savaş uçağının füzeyle mi, yoksa uçaksavar topuyla mı vurulduğunun Türkiye’nin resmi ağızlarından açıklanması önemli. Bu dün henüz yapılmamıştı.
Uçaksavar topuyla vurularak yaralanan bir uçağın düşmeden önce bir miktar “sürüklenmesi” mümkün. Ama dünyada bir uçağı 13 mil mesafeden vuracak uçaksavar topu yok. Yani kıyıda konuşlu bir topla vurulmuşsa, olay kesinlikle Suriye hava sahasında vuku bulmuştur.
Füzeyle vurulmuşsa, bunun Suriye hava sahasının dışında olması tabii ki mümkün. Ama bu kez, kendisini yakalayan bir füzenin tahripkâr savaş başlığının infilakı sonucu vurulmuş bir uçağın Suriye hava sahasının içine 9 kilometre sürüklenecek kadar fiziki bütünlüğünü nasıl koruduğunu izah etmek mümkün değil.

Kadir Gürsel’in 25/06/2012 tarihli yazısından iktibas edilmiştir.

Makdisi;Suriye hava savunma sisteminin Türk uçağına anti uçak bir makineli tüfekle karşı koyduğuna dikkat çekerek bu makineli tüfeğin maksimum menzilinin 2.5 km olduğunu belirtti. Suriye otoritelerinin buldukları ve resmi bir tutanakla Türkiye’ye teslim ettikleri uçak enkazında da bu makineli tüfeğe ait kurşun deliklerinin bulunduğunu ifade eden Makdisi; bunun Türk askeri uçağın iddia edildiği gibi füzeyle değil de makineli tüfekle düşürüldüğüne kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı