Genel

Türk savaş uçağının Suriyedeki görevi neydi

Suriye bir uçağımızı vurdu, iki pilot kayıp. Ortadaki toz dumana göre net olan sadece bu iki bilgi. Başka net bilgi var mı? Eh işte!.. Suriye Dışişleri şunu söyledi, Türk Dışişleri bunu söyledi.
Peki, gerçek ne?

1. Düşürülen uçağımızdan başlayalım. Olaydan sonra RF4 tipi uçağın eğitim uçağı olduğu söylendi. Doğru değil. RF4’ler istihbarat uçağıdır. Çok seri hareket edebilen uzun menzilli bu uçakların burnunda, makineli top yerine, 80 kilometre uzaktan bile görüntü alabilen kameralar bulunur.

2. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçağın kısa bir süre de olsa Suriye hava sahasını ihlal ettiğini söylediği konuşmasında, “Bunlar çok hızlı uçaklar, bu yüzden hava sahasını ihlal etmiş olabilir” demişti. Pardon ama freni patlamış kamyondan mı söz ediyoruz, RF4’ten mi. Bu uçaklardaki navigasyon cihazlarında bütün ülkelerin hava sahaları haritaları bulunur ve pilot bu haritalara göre uçar. İstemeden Suriye hava sahasına girmesi mümkün değildir.

3. Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı, uçağın ulusal radar sisteminin test edilmesi göreviyle havalandığını söyledi. Bir başka açıklamada ise uçağın bir NATO görevini yerine getirdiği belirtiliyordu. Ulusal radar sisteminin test edilmesi bir NATO görevi değildir. NATO görevleri askerden askere verilebilen bir görevdir ve Dışişleri bilgilendirilir. Bu durumda uçağa görev NATO tarafından, Genelkurmay üzerinden ve Dışişleri’nin bilgisi dahilinde verilmiş olması mümkündür. Genelkurmay Başkanlığı’nın uçağın radardan kaybolduğuna ilişkin açıklamadan başka açıklamasının olmayışı ayrı bir konudur.

4. Peki uçağın görevi nedir.  Rusların Amiral Kuznetsov uçak gemisi, beraberindeki bir filoyla birlikte Ocak ayında Suriye’nin Tartus limanına geldi.
Tartus limanına gelen filo içindeki iki büyük nakliye gemisi, Suriye ordusuna ağır silah ve donanım takviyesi yaptı. Bunların arasında dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemi olan S-300 uçaksavar/füzesavar bataryaları da Suriye’ye teslim edildi. Suriye-Lübnan sınırındaki Sanin dağında bulunan elektronik haberleşme sistemi, Kuznetsov’dan indirilen yeni sistemle modernize edildi.
Suriye’nin, Jabel Hannah dağında bulunan radarı, 1991 yılındaki İsrail saldırısında tahrip edilmişti. İran, bu radarın yerine 2009’da Daryal radarını yerleştirdi. Faz dizili Daryal radarı, 60’ar derece açıyla birbirini bulan iki tarama yapıyor ve bunlar örtüştüğünde radarın gücü 2 bin 500 kilometre menzile kadar çıkabiliyor. Böylece Türkiye, Kıbrıs, Kahire gibi merkezleri rahatça tarayabilen Daryal’ın verileri anında Sanin’deki merkeze, oradan da Moskova ve Tahran’a gönderiliyor. Suriye’nin deniz sınırlarına Yukon tipi deniz seyir füzeleri konuşlandırıldı. Denizden 5 metre yüksekte, ses hızının 2.5 katı bir hızla uçabilen bu füzeler, Suriye’ye saldırabilecek hedefleri bekliyor.
Vurulan RF4 istihbarat uçağımızın görevi çok büyük bir ihtimalle Rusların ve İranlıların kurup geliştirdiği bu hava savunma sisteminin görüntülerini almak ve sistemi test etmekti.

5. Diyeceksiniz ki!.. Amerika veya NATO, görüntüleri uydudan alamıyor mu? Alıyor. Ancak 400 ila 600 kilometre yukarıdan alınan görüntüler NATO’nun ve ABD’nin tam faydalanabildiği görüntüler değil. Çünkü bunlar iki boyutlu görüntüler. Bunların üç boyutlu görüntü haline getirilebilmesi için, alçaktan uçan bir istihbarat uçağı gerekiyor. Yanından yöresinden uçsa yetiyor. RF4’ün 100 veya 200 metre irtifada olmasının muhtemel gerekçesi budur. Suriye’nin hava savunma sistemi görüntülendi ve maalesef çok kötü bir biçimde test edildi. Evet, savunma sistemi çok faal çalışıyordu.

6. Peki, RF4 uçaksavarla mı yoksa füzeyle mi vuruldu? Siz hiç füzeyle vurulmuş bir uçak gördünüz mü? Ben görmedim. Göreni de bulamadım. Çünkü uzmanlar, füzeyle vurulan uçağın, füzedeki çok yoğun patlayıcı nedeniyle infilak edeceğini, paramparça olacağını söylüyorlar. Oysa ABD uydusu düşen uçağın yerini buluyor. Paramparça falan olmamış. Ee, neyle vurulmuş bu uçak?

7. Uçak vurulduktan sonra bilmem kaç mil geri giderek Suriye hava sahasında düştü açıklaması da Türk Dışişleri’nden yapıldı. Füzeyle vurulup infilak eden, parçalanan bir uçak bunu nasıl başardı, hala anlayabilmiş değilim.

Halil Nebiler’in 26 Haziran 2012 yazısından iktibas edilmiştir

15 Yorum

 1. Uçağın görevi ne olursa olsun o kadar kısa süreli bir sınır ihlalinde vurulmaz bu çok açık bir sabotajdır kalleşliktir ve cezasız kalmayacaktır…..Suriye uçaklarının yaptığı ihlallerde türkiye onları vurmuyor suriyeye gelince savunmamı oluyor yemeyin milleti…Sıkıyorsa bundan sonra yapılsın ihlalde görelim boyunuzun ölçünüzü….

  1. ne yaparsınız!! bunca sene ne yaptınız..hep polat aşemdar battal gazi malkoçoğlu gibi filimlerle size gaz verildi kendinizi kendinizi ilah gördünüz!!..ne senin türk ordun nede halkınla bi işe aramazsınız..sizi Kandile sınır dışı hareket yaptğınızıda grdük 4 gün kaçıştınız..Peşmergenin askerlerin kafasına çuval geçirmesi olayınıda unutmayalım ben olsam utanırdım..utan utan

 2. türk ismi ile yorum yapmış olan kişi eğer diğer haberleride takip ederse uçağı niye vurduğunu anlayabilir Suriye dış işleri sözcüsü açıklamıştı eğer uçak suriye uçağı bile olsa vurulurdu. birde suriye direnişe olan yardımından vede siyonist ve ABD düşmanı olduğu için heran bir israil tehlikesi ile karşı karşıya böyle bir ülke tabikide ülkesini ve halkını korumak için o uçağı vurması gerekiyordu. ülke sınırı demek kişinin evi dahda doğrusu özel odası gibidir senin evine birisi habersizgirecek sende duracaksın ve çıkmasını bekleyeceksin olurmu böyle birşey

 3. birde türkiyenin hava sahasına da uçaklar giriyor ama türkiye vurmuyor diyorlar yahu zaten türkiyede yabancı uçaklar cirit atıyor türkiyenin heryeri Nato üsü olmuş bu kadar olurmu kardeşim ya bir ülke bu kadar yabancılara ve islam düşmanlarına peşkeş çekilirmi öncelikle bunları sorgulayalım

 4. Suriye niye bizim hava sahamızı ihlal etsin ki bir daha olsun da görsünler demişsin Türk beyefendi. Türkiye ihlal ediyor çünki art niyet taşıyor keşif yapıyor istihbarat topluyor başka bir ülkede istihbarat uçağının olmasını nasıl iyi niyetle karşılaya biliriz.gerçekci düşünmek lazım. eğer bu sitedeki diğer haberlerede bakarsanız sizin için iyi olur çünki belgeli ve kanıtlı haberler

 5. aaaa beye cevartır. yorumları ayrı ayrı yazdım çünki her yorum farklı içeriklidir. bir de tek ve uzun bir yorumu başka birinin okuması sıkıcı olabileceğinden ayrı ayrı yazmayı uygun gördüm

 6. türkiye ucağını radarı test etmek içinse israilin 6 .7 defafadır suriye sınırına girip suriye askeri birlik ve askeri ustlere bomba yağdırıyor o nu hiç radar yakalamıyor yoksa o radar israile deyilde türkiyeye karşı tekmi kurulmuş yav yemeyin bizi recep din kardeşiyiz

  1. olayın üstünden çok geçmiş fakat, mantıklı bir yorum olmuş. Suriye türkiyeye karşı bu kadar önlem alacağına burnunu dibindeki ikide bir girip çıkan israil jetlerine karşı bir önlem alsaymışya ? onlar 3 boyutlu film çekemiyorlarmıymış ? uydudan yeterli görüntü alınamıyormuş ? adamlar 1 metre mesafeye kadar görüntü alabiliyorlarken sen neden bahsediyorsun ? tamam türkiyeyei sevmiyorsunuzda daha gerçekçi şeyler bulun. Mesela bu kadar zamandır mücahit esed neden israile tek bir kurşun sıkmamış ? e füze yardımı yapıyor demeyin sakın :))

   1. Beşar Esad ın israille savaşmadıgını nerden uydurdun . Yorum yaparken şunu unutmayın bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz face capslerine bakıp burda ahkam kesmeyin. Ayrıca israil in baş müttefiki Türkiye hükümeti değil mi ? Esad ı suçluyorsunuz da suriye ordusu işid le öso ile Türk jetleri ile ve israil le savaşın içinde çıkmış hala israile saldırmadı diyorsunuz Türkiye israile jet yakıtı satıyor gıkınız çıkmıyor.

 7. Eski bir olay fakat başka bir yorum yapacağım. İranın suriyede işi ne? Neden müslümanları katlediyor? iran suriyede mezhep savaşı başlattı. iran en büyük tekfirci. çünkü sahabeyi kafirlikle suçluyor. iran abd nin efendisi çünkü abd iranın her dediğini yapıyor. iran yahudilerin dostu çünkü iran hiç yahudiye saldırmıyor.

 8. TÜRKİYE vatanım çok seviyorum ülkemi SURİYE ve ESEDi de seviyorum bizler kardeşiz oyunlara gelmeyelim diyoruz ama gelenler var.Bizler burada birbirimizden ugraşır iken İSRAİL var gücü ile kardeşlerimizi katlediyor.Hiç kimse sesini çıkartamıyor.Cesaretli bir ülke yokmu şu İSRAİLi vurup yerle bir edecek.yapılacak şey basit bir kaç ülke aynı anda tüm uçaklarını kaldırıp İSRAİLi bombardımana tutup yerle bir edecek.Bizler şerefsiz değiliz tabi bir tane sivil yada çocuk ana ölmeyecek.Elimden gelen herşeyi yapmaya şehit olmaya hazırım ama elden birşey gelmiyor…

 9. yeter, “iran’ın suriye’de işine?” diyorsun iranın suriyede olduğunu nerden duydun demeyeceğim. hadi diyelim doğru fakat bunu eleştirirken, ABD’nın TURKİYE’de işi ne? bunu nu da eleştirsene.

 10. Balık hafızalı hale gelmiş insanların yorum yapmasına şaşmıyorum.
  Her biri askeri uzman kesilmiş. Pes doğrusu. Türk Hava Kuvvetlerinin ”Suriye karasuları hava sahasında” vurulduğu iddia edilen Askeri uçağımızın vurulduğu sıcak saatlerde, Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilinden Halk ile yapılan TV canlı yayın röportajlarını izleyeniniz ve hatırlayanınız var mı?
  Ben dün gibi hatırlıyorum. Vatandaşın biri (bayan) konu ile ilgili olarak gördüğü gerçekten hareketle şöyle diyordu: Saat 11.30 ile 12.00 arası İKİ TANE UÇAK (!) ARKA ARKAYA (parmağıyla işaret ederek) şu taraftan (İskenderun Hatay sahil şeridi istikametini göstererek) çok alçaktan uçarak geldi, sanki damın üzerindeki televizyon antenlerine değecekmiş gibi uçarak Suriye tarafına gittiler. Bir – iki dakika sonra Suriye deniz tarafından patlama sesi geldi, bir uçak geri döndü ve geldiği istikamete gitti.
  Bir başka görgü tanığı (sahilde mısır satan vatandaş) aynı ifadelerle İKİ UÇAĞIN öğlen saat 12.00 gibi çok alçaktan uçarak gelip, Suriye tarafına uçtuklarını, çok kısa bir süre sonra Suriyenin deniz tarafında bir patlama duyduklarını ve BİR UÇAĞIN GERİ DÖNEREK GELDİĞİ İSTİKAMETE gittiğini anlatmıştır.
  Aynı gün Türkiye Hatay -Samandağ ilçesi ile Suriye kara sınırına sıfır noktada koyun otlatan çocuklarını aramaya giden bir görgü tanığı köylü vatandaş ise şunları söylemektedir: ”Saat öğleden sonra 3.30 ile 4.00 (15.30 ile 16.00 arası) sıralarında (Kıbrıs yönünü işaret ederek) İKİ UÇAĞIN deniz tarafından gelerek Suriyenin deniz tarafına uçtuklarını, kısa bir süre sonra bu İKİ UÇAĞIN geri dönmüş olarak yine deiz üzerinden Kıbrıs istikametine uçup gittiklerini” ifade etmiştir.
  Demek ki, Saat 12.00 ye doğru iki uçak Suriye istikametine alçaktan uçuyor, çok kısa bir süre sonra Suriyenin deniz tarafından bir patlama duyuluyor ve BİR UÇAK geri dönüp geldiği istikamete uçuyor. Demek ki, Suriye deniz hava sahanlığı tarafında gelen patlama sesi, bir uçağın vurulduğu andaki patlama sesidir.
  Bir de saat 16.00 sularında Kıbrıs istikametinden gelip Suriyenin deniz tarafına gidip dönen İKİ UÇAK daha var.
  Suriye tarafından vurulduğu iddaa edilen askeri uçağımızın düştüğü nokta Suriye sahilinden 35-40 Km. yani yaklaşık 20 deniz mili açıkta olduğu göz önüne alınırsa, Suriye sahillerindeki Suriye Ordusunun uçaksavar bataryasının menzili en fazla 1800 metre ile 3000 metre arası olduğu bilinirse, Türk askeri uçağının Suriye bataryalarınca vurulmadığı açıkça anlaşılır.
  O halde Uçağımızı kim ne ile vurdu ve düşürdü sorusu doğal olarak akla geliyor. Benim şahsi kanaatim, BOP eşbaşkanı görevini icra eden AKP iktidarının bir provokasyonu yaşanmış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’ye girmesi ve Resmi Suriye Ordusu ile savaşa tutuşması için bir askeri uçağımız ve iki subayımız feda edilmiştir.
  Daha fazla konuyu uzatmadan, şimdi dikkat ediniz, TSK olayın ardından İKİ uçak açıklaması yaparken, Hükümet ağızları çelişkili açıklamalar yapmış BİR UÇAKMIYDI, İKİ UÇAKMIYDI gevelemeleri ile akşam saatlerinde BİR UÇAK açıklamasında karar kılınmış olacakki, TSK’de İKİ UÇAK açıklamasını geri alarak BİR UÇAK açıklamasına dönmüştür. Pe kala uçağımızı kim düşürdü? İKİ UÇAĞIN peş peşe Suriye deniz hava sahanlığına girmesi (görgü tanıkları ile sabit), Uçağımızın 20 Mil Suriye deniz açıklarında düşmüş olması, ikinci uçağın İsrail uçağı olduğu ve bu uçağın Suriye kara hattına paralel uçarak sağında yani açık deniz tarafında kalan UÇAĞIMIZA yönelip, doğrudan kokpit’i hedefliyerek hava roketi ile vurduğunu düşünüyorum. Roketi kokpitten yiyen uçağımız havada açık denize savrularak ve ikiye bölünerek olduu gibi denize düşmüştür. Resmi açıklamaların tamamı algı oluşturmaya yönelik, mantıksız açıklamalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu