GenelSuriye Düşmanları

Türkiye hükümeti Suriye topraklarına silah kaçırılmasına yardımcı oluyor

İngiliz INDEPENDET Gazetesi bugün ilk sayfasında “Arap Devletleri Şam’daki Muhalefeti Silahlandırıyor” başlıklı raporunda Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki muhalefeti finanse ettiğini, silahlandırdığını ve bölgedeki çatışmaları alevlendirdiğini ifade etti.

Ankara’da ikamet etmekte olan batılı bir diplomat; sözde “Özgür Ordu” milislerinin Türkiye üzerinden Suudi Arabistan ve Katar’dan silah aldıklarını açıkladığına işaret ederek, Türkiye istihbaratının da bu çalışmaları desteklediğini belirttiğini kaydetti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili diplomat yakın bir zamanda Suriye’deki muhalefete hafif silah desteği yapıldığını ve bu silahların Türkiye yönetiminin onayı ile plakasız kamyonlarla Suriye topraklarına geçirildiğini ifade etti.

Suriye’deki muhalefete destek amaçlı aktarılan silahların Türkiye yönetiminin onayı ile aktarıldığına dikkat çeken diplomat İstanbul Meclisi üyelerinin silah aktarma operasyonuna gözetmenlik ettiğini belirtti.

İstanbul Meclisinin parçalanmış vaziyetteki silahlı terör gruplarını birleştirmede başarısız olmasına rağmen Türkiye’nin hala sözde “Özgür Ordu” milislerine silah teslim etme aracılığıyla İstanbul Meclisinin varlığını sürdürmeye çalıştığını belirten diplomat; bu milislerin sınırı geçmesine izin verilmeden önce silahlandırıldıklarına dikkat çekti.

Diplomat; Türkiye yönetiminin bu faaliyetleri resmi olarak itiraf etmediklerine ancak İstanbul Meclisinin Türkiye istihbaratıyla bağlantısı bulunduğunun bir gerçek olduğuna dikkat çekti.

Gazete sözde “Özgür Ordu” milislerinin oluşturulduğu unsurların üç hafta önce kendilerine Körfez ülkelerinden büyük miktarda silah geldiğini ve Türkiye’nin silah teslimatında yardımcı olduğunu söylediklerini vurguladı.

Gazete bu milislerin unsurlarından birinin yaptığı açıklamayı aktarırken Türkiye hükümetinin, silahlanmalarında yardımcı olduğunu ve silahların ilk aşamada Türkiye limanına geldiğini ardından Türkiye sınırından Suriye topraklarına kaçak olarak geçirildiğini ifade etti.

Gazete, Suudi Arabistan yetkililerinin geçtiğimiz günlerde Suriye’de muhalefetin silahlandırılması gerektiğini düşündüklerini açıkladıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı