GenelSuriye Düşmanları

Türkiye, Kuzey Irak’la petrol konusunda gizli anlaşma imzaladı

CHP İzmir Milletvekeli Aytun Çıray Türkiye başbakanı Erdoğan’a hitaben, “Bağdat’ı devre dışı bırakıp Kürt yönetimiyle yaptığınız anlaşmanın hukuki dayanağı ne?” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray açımlamasında, “Bir süredir ulusal basında, ‘Çözüm cari açık sorununu da halleder,’ ‘Bölünmüş Irak ucuz enerji demek,’ ‘Ankara-Washington-Erbil ekseni,’ ‘Tahran-Bağdat Şam’a karşı,’ ‘Kerkük politikasıyla PKK sorununu çözelim,’ ‘‘Enerjide büyük bir imkan çıktı,’ ‘İşbirlikçi sermayenin Musul İştahı,’ başlığıyla çeşitli haberler çıktığına temas ederek; “bu haberlere göre Mayıs 2012’de Hükümetiniz, Bağdat’ı, devre dışı bırakarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile “tarihsel önemi olan” bir enerji antlaşması imzalamış. Yine basında yer alan haberlere göre, anlaşma, Bağdat’ı devre dışı bırakarak kuzeyde petrol ve doğalgaz arama ve çıkarmayı, bulunan petrol ve doğalgazın Türkiye üzerinden dünya piyasalarına satılabilmesini içeriyormuş ve Türkiye Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile yaptığı anlaşmayı hayata geçirmiş. Nitekim Sayın Başbakan bu yazılanları doğrulayarak, Bölgesel yönetimin kendi yetki ve tasarrufunu kullandığını, merkezi hükümetin rahatsız olacağı bir durum olmadığını ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Neçirvan Barzani, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Kuzey Irak’ın Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami ile doğalgaz da gerek ham petrole yönelik çalışmalar yaptıklarını ve imzalar attıklarını” açıklamıştır. Bu bağlamda 8 Ocak 2013 tarihli Reuters başta olmak üzere, belli başlı uluslararası yayın organlarında ve Türk medyasında kuzey Irak’tan Türkiye’ye tankerlerle karayolu üzerinden petrol ve türevleri sevkiyatının başladığı dünyaya, öncelikle ilgili şirket (Genel Energy) yetkilileri tarafından dünyaya duyurulmuştur.

Bu haber ve açıklamalar da bugüne kadar yalanlanmamıştır. Bu durumda AKP hükümetinin Irak Merkezi Hükümeti’ni by-pass ederek, Irak Anayasa’sına göre Irak’ın doğal kaynakları konusunda başka devletlerle uluslararası anlaşma imzalama yetkisi bulunmayan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile bir enerji anlaşması imzaladığı ve bu anlaşmaya göre kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol ve türevleri sevkiyatının başladığı anlaşılmaktadır. Esasen, petrolü çıkartan ve Özerk Bölgenin onayıyla Türkiye üzerinden satan Genel Energy Şirketinin Genel Müdürü Tony Heyvard 17 Ocak 2013 tarihinde uluslararası haber ajanslarına yaptığı açıklamada, söz konusu sevkiyata cevaz veren anlaşmanın niteliğinin “devletten devlete (Government-to-Government)” olduğunu da açıklamıştır” dedi.

Bilindiği gibi, Irak devleti ve Kuzey Irak Bölgesel yönetimi kanunlarına göre; Kuzey Irak’ta çıkartılan petrol ülkemizin % 50’sine sahip olduğu Kerkük-Yumurtalık boru hattı veya çeşitli araçlarla Irak devleti tarafından satılmakta, elde edilen gelirin % 17’si de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne verilmektedir. Irak’ın birliği ve bütünlüğü bakımından bu yöntem hayati önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı