GenelSuriye Düşmanları

Türkiye, mültecilere yaşamaları! için en kötü şartları sunuyor

Irak’ta yaşanan çatışmalar ve IŞİD’in saldırılarından Türkiye’ye kaçan binlerce Yezidi, Avrupa ülkelerinden sığınma hakkı almak için piyade olarak Türkiye’nin Bulgaristan sınırına kadar yürüdüler.

Sumeriye News sitesine göre, Iraklı Yezidi’lerin faal üyelerinden Mezra Denai, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bulunan Yezidilerden 2-3 bin kadarının son iki gündür piyade olarak Bulgaristan sınırına ulaştığını söyledi.

Denai, Yezidilerin içinde kadın, çocuk ve yaşlıların da göze çarptığını belirterek, bu kişilerin Avrupa ülkelerinden sığınma hakkı alabilmek için Bulgaristan içlerine girmek istediğini söyledi.

Denai, söz konusu kişilerin geçen yıl Irak’ta IŞİD’in saldırılarından dolayı Türkiye’ye geldiklerini ve bir yıldır kamplarda kaldıklarını ama halihazırda kampların yaşam şartlarının iyi olmamasından ötürü Türkiye’den ayrılmakta olduklarını ve söz konusu mültecilere sığınma hakkı vermemeleri halinde büyük bir insani facianın yaşanacağını söyledi.

Bu arada Türkiye hükümeti de, Irak ve Suriye’de IŞİD’e her türlü destek verirken, onların cinayetlerine de ortak oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu