GenelSuriye Düşmanları

Türkiye, silah tedariki için muhaliflere komuta merkezi kurulmasına izin verdi

İngiliz The Guardian gazetesi bugün, Suudi Arabistan’n sözde Özgür Suriye Ordusu elemanlarına dolgun maaşlarını ödemeye hazırlandığını açığa çıkardı.

Gazete ayrıca, Türkiye’nin Suriye’deki silahlı terör gruplarına silah tedarik edilmesi amacıyla bir komuta merkezi kurulmasına izin verdiğine değindi.

Gazete bugün yayınladığı makalede, bu plan üzerindeki anlaşmanın Suudi Arabistan yönetimi, ABD’li üst düzey yetkilileri ve Arap ülkelerinden yetkililer arasında yapıldığına işaret etti.

Türkiye’nin İstanbul’da sözde Özgür Suriye Ordusuna bağlı silahlı grup liderleri ile yapılacak istişarelerle silah alışverişini koordine edecek 22 kişiden oluşan bir komuta merkezi kurulmasına izin verdiğini belirten The Guardian, bu ay içinde Türkiye sınırı yakınlarında gerçekleştirilen bir silah alışverişine tanık olduğuna dikkat çekti.

Gazete, geleneksel körfez kıyafeti giyen 5 kişinin Altimata köyündeki bir karakola geldiklerini, Reyhanlı ilçesinden getirilen 5 kutu tüfek ve mühimmatla tıbbi malzemeleri silahlılara teslim ettiklerine işaret ederek 5 kişinin silahlılar tarafından çok iyi karşılandıklarını ve yanlarında büyük miktarda para taşıdıklarını ifade etti.

The Guardian, silahlıların 5 şahsa, rehin aldıkları iki kişiyi teslim ettiklerini bildirirken Suudi Arabistan’ın silahlılara maaş ödeme yönünde attığı adımın silahlıların morallerini yüksek tutma açısından önemli bir fırsat olarak görüldüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu