Genel

Türkiye, Suriye ile ilgili bilgileri diğer NATO ülkeleriyle paylaşmaktadır

Türk savaş uçağının NATO adına Suriye hava savunma sistemini test etmekle görevli olduğunu öne süren Rus uzmanlar, uçağın düşürülmesinin Rusya yapımı hava savunma sisteminin başarısını gösterdiğini ifade ettiler.

Rus uzmanlar, Suriye’nin düşürdüğü Türk F-4 Fantom uçağının NATO adına Suriye hava savunma sistemini denemek için Doğu Akdeniz’de uçuş yaptığını belirterek uçağın düşürülmesinin son dönemde Suriye’ye gönderilen Rus hava savunma sistemlerinin başarılı olduğunun göstergesi olduğunu vurguladılar.

RIA Novosti’ye konuşan hava savunma uzmanı Said Aminov, Türk uçağının Suriye hava savunma sistemini denemek için Doğu Akdeniz’de uçuş yaptığını ifade ederken “Türk uçağı, alçak uçuş yapıyordu. Bir uçağın alçak uçuş yapması, herhangi bir uçak savar sisteminin delinmesinde temel unsurdur” dedi.

Uluslararası Silah Satış Analiz Merkezi Başkanı İgor Korotçenko ise Türk uçağının temel görevinin olası bir savaş döneminde Suriye’deki radar sistemlerini etkisiz hale getirmeyi hedeflediğini söyledi. Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğunu hatırlatan Korotçenko “Türkiye, Suriye hakkında elde ettiği istihbarat raporlarını NATO’ya üye diğer ülkelerle paylaşmaktadır” dedi.

Aminov, düşürülen Türk uçağının Rus yapımı orta menzilli hava savunma bataryası olan Buk-M2 ile Pechora 2M ve Pantsir-S Hava Savunma Sisteminin etkinliğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Amerika, AB ve Arap ülkelerinin çağrısına rağmen Suriye’ye silah satışına devam edeceğini ilan eden Rusya’nın Suriye Hava Savunma Sistemi’ni yakın dönemde modernize ettiği iddia edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı